TYP: a1

Zagrali po raz 35.

poniedziałek, 29 lutego 2016
Redakcja/MF
Czy szanty wciąż są w stanie przyciągnąć publiczność? Czy – właśnie – nadają się do dużych koncertów, a może ich miejsce to kubryk lub zatłoczona tawerna? 35. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2016 pokazał, że ten gatunek się nie starzeje (choć nieco bardziej dojrzali robią się niektórzy z wykonawców). Co ważniejsze, wśród festiwalowej publiczności wciąż mieszają się młodsi z tymi nieco bardziej doświadczonymi, siwe brody i dziecięce czuprynki, a wszystko razem w atmosferze dobrej zabawy.



Od 35 lat Kraków udowadnia, iż mimo odległości ponad 600 km od najbliższego morza jest miastem żeglarzy i wielbicieli żeglarstwa. W tym roku pod hasłem „Z rybakami przez świat” bawiliśmy się na 14 koncertach organizowanych na czterech krakowskich scenach ( w tym po raz pierwszy we wnętrzach sakralnych, w kościele św. Katarzyny). Momentami palca nie było gdzie wcisnąć (nie mówiąc o usadzeniu niektórych liter), a ilość widzów (było ich ok. 10 tys. ) i wykonawców zdecydowanie plasuje krakowski festiwal w czołówce europejskich festiwali piosenki żeglarskiej.

Wielu z wykonawców wierna festiwalowa publiczność zna i lubi już od lat – jubileusze 30.lecia działalności w tym roku publicznie obchodziły zespoły EKT Gdynia oraz Mechanicy Shanty. Oczywiście niezwykle ważną częścią festiwalu był konkurs. Tegoroczne jury w składzie: Anna Łaszewska, Ireneusz Herisz, Maciej Olszewski, Marek Remiszewski, Wawrzyniec Szwaja oraz organizatorzy przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagrodę Grand Prix Festiwalu Shanties 2016 otrzymał zespół Slogmaakane
- Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za najlepszy debiut otrzymał zespół Zagrali i Poszli
- Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2016 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej otrzymał zespół Brasy
- Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej otrzymuje Tomasz Szuszkiewicz z zespołu The Nierobbers, za tekst pt. „Moja zatoka świeża”.
- Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny otrzymał zespół Formacja.
- Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2016” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni otrzymała Lubka Betlińska z zespołu Orkiestra Samanta.

Ponadto wykonawcy tegorocznego Festiwalu Shanties otrzymali następujące nagrody:
Nagrodę publiczności Shanties 2016 - Andrzej Korycki.
Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za największą przebytą liczbę mil morskich w drodze na Festiwal Shanties - Patrick Lee. Patrick po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei przyleciał do Krakowa z Kapsztadu.
Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” za działalność sceniczną oraz pozasceniczną i osobowość na polskiej scenie szantowej otrzymał zespół Orkiestra Samanta
Nagrodę „Krakowski Rejs Roku 2015”
przyznaną przez Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Tawernę Żeglarską Stary Port otrzymuje: Kapitan Wojciech „Miętus” Miętka, za rejs z Portugalii na Grenlandię.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 December

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857