TYP: a1

Wystartowały mistrzostwa Europy w klasie RS:X, Polscy windsurferzy rozpoczęli walkę o igrzyska

poniedziałek, 8 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

W niedzielę 7 kwietnia rozpoczęły się w Palma de Mallorca mistrzostwa Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. Będzie to tym samym pierwsza impreza w której nasi reprezentanci będą walczyli o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku.

Dopiero, co zakończyły się zawody Pucharu Europy klas olimpijskich, czyli Puchar Księżniczki Zofii, a już w dniach 7-13 kwietnia w tym samym miejscu, na hiszpańskiej Majorce odbędą się mistrzostwa Europy w olimpijskim windsurfingu. Pierwsze wyścigi zaliczane do klasyfikacji zawodów zaplanowane są na wtorek 9 kwietnia na godzinę 11:00. Niedziela i poniedziałek przeznaczone są na rejestrację zawodników, regulaminowe pomiary sprzętu oraz wyścigi treningowe.

Zawody będą miały szczególne znaczenie, ponieważ Polscy zawodnicy, poza rywalizacją o medale, rozpoczną na nich walkę również o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus. Dokonali tego Zofia Klepacka (Legia Warszawa) oraz Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) zajmując w swoich kategoriach piąte miejsce. Teraz czas na rozstrzygniecie tego, kto dokładnie będzie reprezentował Polskę na regatach olimpijskich w Japonii.

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami kwalifikacyjnymi w klasie RS:X są mistrzostwa Europy seniorów, które w dniach 7-13 kwietnia 2019 roku odbędą się w Palma de Mallorca, mistrzostwa świata seniorów, które w dniach 22-28 września 2019 odbędą się we włoskiej miejscowości Torbole oraz mistrzostwa świata seniorów z 2020 roku, które zaplanowane są na dni 23-29 lutego w Auckland w Nowej Zelandii.Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy będą mogli zdobyć punkty, które zaliczane będą do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane będą tylko miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata będzie to przedział od miejsc 1. do 20.

Na starcie hiszpańskich mistrzostw stanie ponad 300 zawodników z 41 krajów. Polskę reprezentować będzie 19 żeglarzy, na czele z brązową medalistką igrzysk w Londynie i aktualna mistrzynią Europy Zofią Klepacką oraz z utytułowanym Piotrem Myszką (AZS AWFiS Gdańsk). Z dobrej strony wśród kobiet pokazać się mogą również Małgorzata Białecka, Maja Dziarnowska (obie SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Kamila Główczak (YKP Warszawa), a we flocie męskiej na wysokie miejsca stać także Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Radosława Furmańskiego i Macieja Kluszczyńskiego (obaj DKŻ Dobrzyń). To pokazuje, że walka o igrzyska będzie bardzo emocjonująca, ponieważ w kadrze mamy kilkoro żeglarzy prezentujących wysoki poziom.


W Palma de Mallorca wystąpią również Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), Julia Dawidowicz (YKP Warszawa), Maja Kuchta, Kamil Manowiecki, Alexander Bienie, Kamil Ugniewski, Adam Żarnowski (wszyscy SKŻ ERGO Hestia Sopot), Dominik Lewiński , Michał Polak (obaj GKŻ Gdańsk) i Dawid Litwinek (KS Baza Mrągowo).
 

Punktacja regat zaliczanych do klasyfikacji krajowej w walce o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio:

 

MISTRZOSTWA EUROPY

I miejsce - 18 punktów, II - 16, III - 14, IV - 12, V - 11, VI - 10, VII - 9, VIII - 8, IX - 7, X - 6, XI - 5, XII - 4, XIII - 3, XIV - 2, XV - 1

 

MISTRZOSTWA ŚWIATA

I miejsce - 23 punkty, II - 21, III - 19, IV - 17, V - 16, VI - 15, VII - 14, VIII - 13, IX - 12, X - 11, XI - 10, XII - 9, XIII - 8, XIV - 7, XV - 6, XVI - 5, XVII - 4, XVIII - 3, XIX - 2, XX - 1

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898