TYP: a1

Wystartowała czwarta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

czwartek, 9 maja 2013
Informacja prasowa
7 maja 2013 odbyła się inauguracja czwartej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Już od 2010 roku uczniowie gdańskich gimnazjów wypływają w edukacyjne rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. W Ośrodku Kultury Morskiej nad Motławą spotkali się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację inicjatywy, dyrektorzy gdańskich gimnazjów i goście specjalni.

Program rozwija się z roku na rok i z każdą edycją udaje się poszerzać zasięg morskiej edukacji młodzieży. Inaugurację zaszczycił swoją obecnością Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, który objął patronatem honorowym ogólnopolski konkurs ekologiczny Programu, realizowany pod hasłem „Nie lej wody!”. Do udziału zaproszeni są uczniowie wszystkich gimnazjów i liceów w Polsce. Minister zaznaczył, że konkurs doskonale wpisuje się w program obchodów Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody. Uczniowie nakręcą krótkie filmy zachęcające do racjonalnego korzystania z zasobów wody, a laureaci wypłyną w wakacyjny rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Rejs na tej legendarnej jednostce to przykład kontynuacji tradycji edukacji morskiej zapoczątkowanej przez generała Mariusza Zaruskiego. Zgłoszenie do konkursu przyjmowane są do 22 maja, a wszelkie szczegóły są dostępne na stornie www.programedukacjimorskiej.pl

Jak zgodnie podkreślali wszyscy goście inauguracji, żeglarstwo uczy wrażliwości, integruje i doskonale sprawdza się jako płaszczyzna szeroko pojętej edukacji młodzieży. Co ważne, dla wielu gdańskich gimnazjalistów, przygoda z żeglarstwem nie kończy się wraz z pierwszym rejsem. Od tego roku, każdy uczestnik Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, oprócz dyplomu ukończenia rejsu, otrzyma specjalną kartę „Euro26 Żeglarz”, która dzięki licznym zniżkom na terenie całej Polski i w krajach partnerskich karty Euro 26, umożliwi młodym adeptom żeglarstwa rozwijanie ich nowej pasji.

Na zakończenie inauguracji minister Gawłowski, wystrzałem z pistoletu startowego, dał uczestnikom Programu sygnał do wypłynięcia w pierwszy w tym roku rejs. Tym symbolicznym gestem rozpoczęła się czwarta już edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Z pewnością będzie to rok pełen atrakcji i prawdziwych żeglarskich emocji. Trzymamy kciuki za gdańskich gimnazjalistów, a uczniów gimnazjów i liceów z całej Polski zachęcamy do udziału w konkursie „Nie lej wody!”.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920