TYP: a1

Już dziesięć tysięcy gdańskich gimnazjalistów wypłynęło w rejs w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

wtorek, 18 września 2012
Informacja prasowa
17 września to wyjątkowa data dla Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku – w rejsie wziął udział dziesięciotysięczny uczestnik! Z tej okazji z gimnazjalistami spotkał się Mateusz Kusznierewicz, pomysłodawca Programu.

„Już dziesięć tysięcy młodych gdańszczan rozpoczęło swoją żeglarską przygodę z Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku. To piękny wynik! Bardzo cenię sobie rozmowy z początkującymi żeglarzami, ich entuzjazm motywuje mnie do dalszej pracy nad popularyzacją morskiej edukacji wśród młodzieży” – mówi Mateusz Kusznierewicz. Jesienna edycja rejsów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku rozpoczęła się wraz początkiem września. Już od trzech lat uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów, pod okiem doświadczonych sterników uczą się podstaw żeglarstwa na pokładach pięciu jachtów.

Po krótkim szkoleniu, uczestnicy podzielili się na pięć załóg i wyruszyli w szyku z gdańskiej mariny w kierunku Żurawia. Rejsy edukacyjne po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej są dla młodzieży nie tylko okazją do zyskania nowych umiejętności i zasmakowania żeglarskiej przygody, to także wyjątkowa lekcja historii Gdańska. W ramach kilkugodzinnego rejsu uczniowie zwiedzają Twierdzę Wisłoujście, a płynąc Motławą od zabytkowego Żurawia, wzdłuż terenów stoczniowych, Zakrętu Pięciu Gwizdków i Latarni Morskiej z kulą czasu, poznają morskie tradycje swojego miasta.

Szczególnie ważnym elementem Programu jest także edukacja proekologiczna. W tym roku we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku, zrealizowany został ogólnopolski konkurs „Wszyscy dbamy o Bałtyk”. Dzięki zaangażowaniu sponsorów programu Ferrero Polska i Grupy Lotos nagrodą dla laureatów był tygodniowy wakacyjny rejs po Zatoce Gdańskiej oraz szkolenie w helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, połączone ze zwiedzaniem Fokarium.

Celem inicjatywy jest szeroko pojęta edukacja morska, a więc także pokazanie młodym ludziom możliwości, jakie daje życie w mieście portowym oraz przybliżenie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002