TYP: a1

Wyjątkowe widowisko nad Odrą

piątek, 24 października 2014
Informacja prasowa
Na zakończenie tegorocznego sezonu regatowego już w najbliższą sobotę - 25 października br., dla fanów żeglarstwa i mieszkańców Szczecina zorganizowane zostało wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy w historii w samym centrum miasta, na Odrze, między dwoma mostami, tuż przy Bulwarze Piastowskim, najlepsi żeglarze z naszego województwa, zawodnicy klas sportowych, kapitanowie jachtów morskich ORC i KWR, jak i załogi znane z regat meczowych rywalizować będą w I Regatach Mistrzów o Złotego Gryfa Pomorza Zachodniego. Wszyscy uczestnicy regat żeglować będą nie na swoich jachtach - jak dotychczas, natomiast do ich dyspozycji zostanie oddanych sześć identycznych jachtów regatowych TOM28, na co dzień używanych w regatach Pucharu Świata Polish Match Tour. Będzie to więc niecodzienna okazja do sprawdzenia skuteczności nie sprzętu, a umiejętności, sprytu i taktyki regatowej najlepszych zachodniopomorskich żeglarzy.


Bardzo się cieszę, że udało nam się zrealizować projekt, o którym myśleliśmy już od paru lat. Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim mamy okazję do stworzenia wyjątkowego i emocjonującego widowiska w centrum miasta. Dajemy szansę wybitnym żeglarzom do zmierzenia się na identycznych jachtach, tak aby decydowały ich umiejętności, a nie sprzęt. Oczywiście jak w każdym sporcie trzeba też mieć więcej szczęścia niż konkurenci... Liczymy na to, że regaty spodobają się odwiedzającym bulwary kibicom i spacerowiczom oraz że formuła regat na stale wpisze się w kalendarz imprez żeglarskich Pomorza Zachodniego i Szczecina.” – powiedział Maciej Cylupa z MT Partners, organizator regat.

Jak na zakończenie sezonu przystało, oprócz widowiskowego pojedynku mistrzów na wodzie nie zabraknie również atrakcji na bulwarach, których przebudowa została sfinansowana przy udziale środków z RPO WZ w ramach projektu: „Promenada z widokiem na Odrę – przebudowa szczecińskich bulwarów (Modernizacja Bulwaru Gdyńskiego, Piastowskiego, Elbląskiego)”. Dla kibiców przygotowano profesjonalny komentarz regat, który przybliży specyfikę regat żeglarskich dla zebranej publiczności. Także w czasie trwania zawodów, na Bulwarze w Pawilonie Pomorza Zachodniego, Marszałek Olgierd Geblewicz w towarzystwie zaproszonych gości dokona podsumowania letniego sezonu turystycznego 2014 oraz wręczy wyróżnienia za markowe produkty turystyczne i działania na rzecz turystyki w województwie.

Ostateczna lista startowa zostanie ogłoszona przez organizatorów w piątek, 24 października, jednak już dziś wiemy, że swój start potwierdzili m.in. doświadczony sternik match racingowy Patryk Zbroja (Team Bakista), a także triumfatorzy regat morskich ORC i KWR - Aleksander Waszkiewicz (Raven IT), Janusz Olszewski (POLSails Sailing Team), Michał Jabłoński (Exocet), Marcin Mrówczyński (Antidotum) i żeglujący na katamaranie zawodnicy z CKM Sailing od wodzą Karola Rosnera.

Program regat:

09.30 – odprawa z załogami, omówienie instrukcji żeglugi i programu regat
10.00 – treningi
11.00 – start do wyścigów eliminacyjnych
12.00-14.00 – podsumowanie sezonu letniego 2014 i przyznanie wyróżnień przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza
14.30 – start wyścigów finałowych
16.00 – dekoracja zawodników, wręczenie pucharu przechodniego

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922