TYP: a1

Wodne pasje w Poznaniu

czwartek, 15 lutego 2018
Informacja prasowa

W dniach 9-11 lutego br., na Międzynarodowych Targach Poznańskich, odbyła się już 4. edycja Targów Sprzęty Pływającego i Sportów Wodnych BOATEX. To spotkanie, które daje możliwość przygotowania się do kolejnego sezonu nad wodą i poznania niezwykłych osobistości żeglarskiego świata.

Targi BOATEX odbyły się w ramach cyklu Targów Pięciu Pasji. Towarzyszyły im Targi Wędkarskie RYBOMANIA, Tragi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR Salon, Targi Myślistwa i Strzelectwa KNIEJE,  oraz nowe wydarzenie w portfolio Międzynarodowych Targów Poznańskich -  Targi Militarne, Outdooru i Strzelectwa SURVIVAL FORCE EXPO. Połączenie tylu pasji zadziałało jak magnes i przyciągnęło łączenie 41 776 wędkarzy, żeglarzy, myśliwych i miłośników podróży.

 

Wodne szaleństwo

Tegoroczną ekspozycję utworzyło 70 wystawców. Na ekspozycji pojawiły się ekskluzywne łodzie warte kilkadziesiąt tysięcy euro, a także jednostki pływające w bardziej ekonomicznych cenach. Oprócz jachtów motorowych fani wodnego szaleństwa mogli także obejrzeć propozycje producentów pontonów, łódek czy skuterów wodnych. Miłośnicy kajakarstwa z pewnością też nie byli zawiedzeni. Na ekspozycji swoją ofertę zaprezentowało kilku producentów i dystrybutorów kajaków. W ofercie targowej pojawił się między innymi kajak wykonany z przezroczystego tworzywa – doskonały do obserwacji podwodnego świata. Nie brakowało też propozycji dla surferów. Oprócz desek o bardzo nowoczesnym designie były również takie w stylu vintage oraz modele pompowane, które można zabrać ze sobą w każdą podróż.

 

Po raz pierwszy na targach

Targi BOATEX co roku goszczą na targach ludzi oddanych żeglarskiej pasji. W tym roku w wydarzeniu udział wziął dr Tomasz Chamera, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. Tomasz Chamera nie tylko uroczyście otworzył targi wraz z Przemysławem Trawą, Prezesem MTP, ale także spotkał się z pasjonatami żeglarstwa na dedykowanym spotkaniu.

 

18 minut drzemki żeglarza

To jedna z ciekawostek, którą podzielił się na scenie targowej Witek Małecki uczestnik regat Poloneza i Bitwy o Gotland - najdłuższego na Bałtyku wyścigu samotnych żeglarzy. Zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie z Tomaszem Sosinem, który opowiadał o spektakularnej akcji uwolnienia z lodowego uścisku jachtu Polonus. Nie zabrakło też podróży dalekich i bliskich. Z Michałem Klawińskim można było odwiedzić Karaib, Piotr Kasperaszek ponownie zabrał uczestników w rejs po wodach Grecji, a Przemysław Szymański opowiedział jak zwiedzać Berlin drogą wodną.

Na scenie targowej poruszane były także ważne tematy, których nie powinny bagatelizować zarówno osoby zaczynające swoją przygodę z żeglarstwem, jak i doświadczeni żeglarze Tomasz Sawukinas opowiadał o tym co najczęściej może spotkać jacht i jak się przed tym ustrzec, bazując m.in. na doświadczeniach niemieckiej firmy Pantaenius, ubezpieczającej jachty na całym świecie, a Grzegorz Pawlak poprowadził seminarium na temat błędów nawigacji elektronicznej.

Na targowej scenie zostały także zaprezentowane wydarzenia, których nie powinien przegapić żaden żeglarz. Marcin Koc przybliżył targowym gościom ideę Planet Baltic Cup, jednej z młodszych inicjatyw żeglarskich na wybrzeżu Bałtyku, która odbywa się dwa razy do roku w ostatni weekend maja i sierpnia. Z kolei Tomasz Sawukinas wrócił pamięcią do Granariów Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski i Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017, podsumowując największe regaty morskie w Polsce, które odbyły się w lipcu na wodach Zatoki Gdańskiej.

 

Tegoroczna edycja targów BOATEX z całą pewnością po raz kolejny pokazała, że Poznań jest dobrym miejscem, by przygotować się do sezonu żeglarskiego. Obierając kurs na Poznań w lutym, jak sugerowało hasło, pod jakim odbywają się targi, można było poznać szeroką ofertę sprzętu wodniackiego, odkryć ciekawe destynacje, zaczerpnąć inspiracji, uzupełnić wiedzę, a przede wszystkim zanurzyć się w żeglarskim klimacie i poznać smak przygody.

Tagi: targi, BOATEX
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: wspaniały sprzęt dla przeciętnego Kowalskiego
czwartek, 15 lutego 2018, 15:47 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 20 April

Bruno Peyron na "Commodore Explorer" zakończył w Breście rejs dookoła świata z wynikiem 79 dni.
wtorek, 20 kwietnia 1993
Na rynku wydawczniczym ukazał się pierwszym numer magazynu "Yachting World".
piątek, 20 kwietnia 1894