TYP: a1

Wielkie świąteczne pływanie

poniedziałek, 29 czerwca 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
Ponad 400 osób skorzystało z bezpłatnych rejsów jachtami „Copernicus” i „Purga”, które odbyły się podczas tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni. Nie była to jedyna okazja do darmowego pływania. Kolejne 100 osób zabrał na swój pokład „Zawisza Czarny” i pomeranka „Deneszka”.

Pomorze na morze
Fot. Patrycja Spytek

Jachty „Copernicus” i „Purga” zostały wyczarterowane przez Pomorski Związek Żeglarski z Yacht Klubu Stal Gdynia w ramach projektu „Pomorze na morze”. Była to jego piąta edycja.

Bezpłatne rejsy odbywały się w dniach 20-28 czerwca po Zatoce Gdańskiej dla wszystkich chętnych. „Zawisza Czarny”, użyczony na tę okazję przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP, pływał 21 czerwca, a pomeranka – tradycyjna kaszubska łódź żaglowa, która przypłynęła do Gdyni z Jastarni - 28 czerwca.

Jachty zabierały turystów z gdyńskiej mariny w dwugodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej cztery razy dziennie. W sumie, w ciągu dziewięciu dni, odbyło się 69 takich wycieczek. „Zawisza Czarny” był w morzu dwa razy, a „Deneszka” cztery.

Z rejsów jachtami skorzystało 439 osób – „Copernicus” przewiózł 250 ludzi, a „Purga” 189. „Zawisza Czarny” zabrał na swój pokład 51 osób, a pomeranka 52. Uczestnicy rejsów otrzymywali na pamiątkę specjalne certyfikaty.

W sumie w darmowym pływaniu z okazji Święta Morza udział brało 542 osoby. W morze wybrali się ludzie m. in. z: Lublina, Bydgoszczy, Poznania, Krakowa, Gdańska, Tczewa, Warszawy, Łodzi, Olsztyna, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Sopotu, Rumi, Rybnika, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Starogardu Gdańskiego, Białegostoku, Redy, Płocka, Wejherowa, Żorów, Żukowa, Wałbrzycha, Pabianic, Kielc, Rewy, Koszalina, Bydgoszczy, Wrocławia, Piaseczna, Sokółki, Zgierza, Radziejowa, Ostrołęki i Bytowa. Wśród pasażerów znaleźli się również goście z Niemiec, Belgii i Stanów Zjednoczonych.

Na odrębną uwagę zasługują rejsy, jakie zorganizował przy okazji Święta Morza Klub Wodny LOK Lębork przy finansowym wsparciu starostwa powiatowego w tym mieście. W wycieczki po Zatoce Gdańskiej na dwu łodziach typu dezeta: „Hubania” i „Wielka Berthania” wybrało się 180 uczniów lęborskich szkół: Społecznego Gimnazjum Językowego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych i II LO.
Tagi: Pomorze na morze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922