TYP: a1

Wielka parada żaglowców na zakończenie gdyńskiego zlotu

poniedziałek, 5 września 2011
Już dzisiaj finał zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni. O godz. 17.00 rozpocznie się wielka parada. Trasa uzależniona jest od kierunku wiatru. Najprawdopodobniej jednostki wyruszą z Sopotu, by ok. godz. 18.20 „las masztów" mogli ujrzeć gdynianie i goście miasta.

Żaglowce zaczną opuszczać Basen Prezydenta o godz. 15.00. Godzinę później wszystkie powinny opuścić port. Podczas parady żaglowce płynąć będą wzdłuż wybrzeży Sopotu i Gdyni z prędkością 5 węzłów w odległości 900-1300 m od brzegu. Dystans między kolejnymi jednostkami wyniesie ok. 500 m.

Kolejność parady: „Strażak 14", ORP „Piast", „Sedov", „4 Oceans' Dream", „Gulden Leeuw", „Lietuva", „Brabander", „Kapitan II", „Fryderyk Chopin", „Fujimo", „Kruzenshtern", „Elena", „Tecla", „De Gallant", „Zawisza Czarny", „Villa Mare", „Mir", „Śmiały", „Thalassa", „Camelot", „Teda",
„Johann Smidt", „Dar Młodzieży".

Alternatywna trasa parady wiodłaby w odwrotnym kierunku, z północy na południe, czyli z Gdyni do Sopotu. Gdyby ten wariant okazał się ostateczny, poinformujemy Państwa o zmianie.

*UWAGA!* Osobom, które planują podziwiać żaglowce podczas wielkiej parady przypominamy, że nie wolno wchodzić na zbocza klifowe Redłowa i Orłowa, o czym przypominać będą strażnicy miejscy.

*Doskonałe punkty widokowe to: Molo Południowe - przy Akwarium Gdyńskim, Bulwar Nadmorski, Kamienna Góra, molo w Orłowie.*

Sąsiednie mariny zostały zaproszone, by jednostki w nich cumujące dołączyły się do parady. Wiele z nich zgłosiło chęć udziału. Statki, które jednak nie będą brały udziału w paradzie, nie powinny zbliżać się do płynących żaglowców, by uniknąć niebezpieczeństwa.

Źródło: zagle.miasto.gdynia.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932