TYP: a1

Velux 5 Oceans - mgła na trasie

czwartek, 19 maja 2011
Weronika Morys

Ainhoa Sanchez/w-w-i.com
W pierwszych dniach ostatniego etapu wokółziemskich regat Velux 5 Oceans jachty czterech zawodników biorących w nich udział mknęły z dużą prędkością i osiągały przebiegi dobowe powyżej 300 Mm. Teraz zawodnicy zwolnili, co jest związane wejściem w strefę rozległego wyżu nad brzegami Nowej Szkocji w Kanadzie. Charakterystyczne dla tych obszarów jest też występowanie mgieł.


Polski skipper, Zbigniew Gutkowski, płynie na razie na czwartej pozycji. Na początku spowolniła go silna burza, później splątane sieci rybackie, które zaczepiły się o kil jachtu “Operon Racing”. Teraz Gutek ma problem z szyną grota, która jest oderwana na długości około 30 cm. Utrudnia to refowanie żagla - czyli zmniejszanie jego powierzchni.

Prognoza na najbliższe dni zapowiada tworzenie się rozległego niżu, co oznacza silne wiatry. Dla Gutka jest to konieczność wyboru - czy płynąć na pierwszym refie, ryzykując niesienie za dużej powierzchni żagla w stosunku do warunków, czy ryzykować przeciąganie głowicy żagla w dół przez uszkodzony odcinek szyny, aby założyć trzeci ref.

Więcej informacji: www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871