TYP: a1

Velux 5 Oceans - Gutek zostaje w tyle

środa, 10 listopada 2010
Weronika Morys
Velux 5 OceansDo 270 Mm zwiększyła się przewaga Brada Van Liew nad polskim skipperem Zbigniewem Gutkowskim w regatach okołoziemskich Velux 5 Oceans. Żeby ominąć formujący się układ wyżowy Gutek musiał popłynąć ostro na południe, zamiast skręcić na wschód w stronę Cape Town.

Gutek planuje już co będzie robił w Kapsztadzie. Przede wszystkim chce doprowadzić łódkę do porządku i przygotować wszystko własnoręcznie, żeby w kolejnych etapach nie dochodziło do takich sytuacji jak w tym. Gutkowski musi teraz popłynąć na 43 równoleżnik i jest dość daleko od Kapsztadu. Sternik przewiduje, że zostało mu jeszcze 5-7 dni rejsu zanim osiągnie Cape Town.

Brad Van Liew nie przestał obawiać się przeciwnika. Amerykanin wciąż musi uważać, żeby nie utknąć na obszarze niekorzystnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji Gutkowski mógłby go minąć. Brad przewiduje, że będzie w porcie około 14 listopada.

Do Kapsztadu wyruszyła właśnie komisja regatowa, zmuszona do przełożenia zaplanowanych wcześniej lotów o prawie tydzień do przodu. Pierwszych jachtów na mecie spodziewano się przynajmniej pięć dni później niż można to szacować według aktualnych pozycji.

Zapraszamy na www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971