TYP: a1

Velux 5 Oceans - Gutek ma problem z samosterem

środa, 29 grudnia 2010
Weronika Morys
VELUX 5 OCEANS/ Zbigniew Gutkowski
VELUX 5 OCEANS/ Zbigniew Gutkowski
W drugim etapie regat okołoziemskich Velux 5 Oceans nie skończyły się niestety problemy polskiego skippera z elektroniką jachtu. Już od Wigilii zmaga się on z awarią samosteru, który umożliwia automatyczne sterowanie jachtem, łącznie z uwzględnieniem zmian kierunku wiatru.


Gutkowskiemu jak dotąd nie udało się naprawić wadliwie działającego urządzenia. Z powodu awarii drugiego dnia Świąt jego łódka zrobiła dwukrotnie niekontrolowany zwrot przez rufę. Przy kolejnej awarii jacht zanurzył się dziobem w wodę aż do masztu i groziła mu wywrotka przez dziób. Polak mógłby zatrzymać się w celu dokonania naprawy na wyspach Kerguelena, jednak odrzuca taką możliwość. Gutkowski chce dotrzeć przynajmniej do Perth w Australii, gdzie zadecyduje czy zatrzyma się, czy też będzie kontynuował rejs do Nowej Zelandii.

Na czele stawki płynie obecnie Brad Van Liew, którego od mety drugiego etapu dzieli około 4500 Mm. W odległości około 100 Mm za nim znajdują się Derek Hatfield i Zbigniew Gutkowski. Christophe Bullens, który dwa razy musiał zawrócić do Kapsztadu z powodu poważnych awarii, nadal przebywa w RPA.

Więcej informacji na stronie www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786