TYP: a1

Velux 5 Oceans - Gutek ma problem z samosterem

środa, 29 grudnia 2010
Weronika Morys
VELUX 5 OCEANS/ Zbigniew Gutkowski
VELUX 5 OCEANS/ Zbigniew Gutkowski
W drugim etapie regat okołoziemskich Velux 5 Oceans nie skończyły się niestety problemy polskiego skippera z elektroniką jachtu. Już od Wigilii zmaga się on z awarią samosteru, który umożliwia automatyczne sterowanie jachtem, łącznie z uwzględnieniem zmian kierunku wiatru.


Gutkowskiemu jak dotąd nie udało się naprawić wadliwie działającego urządzenia. Z powodu awarii drugiego dnia Świąt jego łódka zrobiła dwukrotnie niekontrolowany zwrot przez rufę. Przy kolejnej awarii jacht zanurzył się dziobem w wodę aż do masztu i groziła mu wywrotka przez dziób. Polak mógłby zatrzymać się w celu dokonania naprawy na wyspach Kerguelena, jednak odrzuca taką możliwość. Gutkowski chce dotrzeć przynajmniej do Perth w Australii, gdzie zadecyduje czy zatrzyma się, czy też będzie kontynuował rejs do Nowej Zelandii.

Na czele stawki płynie obecnie Brad Van Liew, którego od mety drugiego etapu dzieli około 4500 Mm. W odległości około 100 Mm za nim znajdują się Derek Hatfield i Zbigniew Gutkowski. Christophe Bullens, który dwa razy musiał zawrócić do Kapsztadu z powodu poważnych awarii, nadal przebywa w RPA.

Więcej informacji na stronie www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 September

Urodził się Czesław Gogołkiewicz, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, kierownik biura projektowego stoczni im. Teligi, projektant "Spaniela", "Nike", "Raczyński II". Zginął na morzu.
niedziela, 18 września 1938