TYP: a1

Uroczyste podsumowanie roku Polskiego Związku Żeglarskiego

poniedziałek, 3 grudnia 2012
Informacja prasowa

Zosia i Przemek. Fot. PKOl
8 grudnia 2012 w warszawski hotelu BOSS odbędzie się żeglarska gala zamykająca sezon 2012. Organizatorami gali są Polski Związek Żeglarski, Polskie Stowarzyszenie Klasy Laser oraz Kredyt Bank.

Rok 2012 był wyjątkowy dla polskiego żeglarstwa. Dwa brązowe medale Igrzysk Olimpijskich oraz 37 medali mistrzostw świata i Europy pokazują, że nasi zawodnicy należą do ścisłej, światowej czołówki. Sukces Zofii Klepackiej oraz Przemysława Miarczyńskiego, ale także dobry występ młodych, debiutujących na Igrzyskach zawodników sprawiają, że z nadziejami możemy patrzeć w przyszłość. Dodając do tego sporą liczbę medali juniorskich i młodzieżowych jesteśmy pewni, że to nie ostatni tak udany rok polskiego żeglarstwa.

W pierwszej części gali wyróżnieni zostaną najlepsi zawodnicy, zwycięzcy Pucharu Polski najliczniejszej klasy regatowej w Polsce – Laser.

Część główna imprezy rozpocznie się od bardzo wyjątkowego wydarzenia – symbolicznego podsumowania i zakończenia olimpijskiej kariery najbardziej utytułowanego polskiego żeglarza Mateusza Kusznierewicza. Prawie dwadzieścia lat wspaniałej olimpijskiej przygody, pięć startów na Igrzyskach, pierwszy, historyczny, złoty medal dla żeglarstwa to piękna karta polskiego sportu, którą ten wybitny zawodnik postanowił zamknąć startem w Londynie.

W dalszej części uhonorowani zostaną medaliści olimpijscy Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński oraz zawodnicy wyróżnieni za inne wybitne osiągnięcia sportowe. Całość uroczystości zamknie wręczenie statuetek dla Najlepszej Zawodniczki, Zawodnika, Trenera oraz Nadziei Roku 2012 oraz nagród specjalnych głównego sponsora PZŻ Kredyt Banku.

W uroczystości udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Biura Prezydenta RP oraz władz żeglarskich. Gościem specjalnym będzie również Zbigniew „Gutek” Gutkowski, który jeszcze do nie dawna na jachcie Energa żeglował w regatach Vendee Globe.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877