TYP: a1

Team Nawrocki/Dzierżewicz mistrzem Polski!

poniedziałek, 18 lipca 2016
Informacja prasowa
Podczas regat Nord CUP Gdańsk 2016 rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w klasie Nautica 450. Gdańskie Górki Zachodnie po raz kolejny ugościły żeglarzy dobrą pogodą, nie zabrakło wiatru, który momentami dochodził do 20 węzłów. Udało się rozegrać dziewięć zaplanowanych wyścigów, a podczas 3 dni startów, w pierwszy weekend lipca, można było śledzić bardzo zaciętą walkę o złoto.


Fot. Bartosz Modelski


Już pierwszego dnia na prowadzenie wysunął się team Paweł Nawrocki i Piotr Dzierżewicz, którzy w ubiegłym roku zdobyli klasowy Puchar Polski. Jednak różnica pomiędzy nimi, a kolejną załogą była niewielka. Na drugiej pozycji, tuż za nimi, były Anna Szmul i Gabriela Murach, które 2 lata temu, również na Nord CUPie, wspólnie wywalczyły wicemistrzostwo Polski, wówczas tuż za załogą Pawła Nawrockiego. Trzecie miejsce, również z niewielką stratą należało po pierwszym dniu do zespołu Anna Jabłońska i Agata Czarmińska. Anna Jabłońska broniła mistrzowskiego tytułu, który wywalczyła rok temu, również podczas Nord CUPu.

Te niewielkie, zaledwie 2-3 punktowe różnice w czołowej trójce, dające dobrą pozycję do ataku na wyższe miejsce, utrzymały się również po sobotnich startach. Co więcej, miejsce tuż za podium, ale z raptem jednym punktem straty mieli Dominik Ostrowski i Kacper Kaczmarek, co dawało im nadal szansę na medal. Wszystko miały rozstrzygnąć zatem niedzielne starty.

I faktycznie, emocji nie zabrakło. Przedostatni wyścig wygrał żeński team Szmul/Murach, dzięki czemu do prowadzącej załogi Nawrocki/Dzierżewicz traciły już tylko jeden punkt, a o tytule mistrzowskim miał zadecydować ostatni wyścig.

– Obie załogi stoczyły pasjonującą walkę przedstartową, w której liczyło się tylko miejsce przed bezpośrednim rywalem. Sygnał startu, dziewczyny utknęły na linii bez wiatru, a ja z Piotrem jako przedostatni zaczęliśmy gonić resztę stawki – wspominał po wyścigu Paweł Nawrocki. – Dziura wiatrowa okazała się na tyle duża, że Ani i Gabie nie udało się w regulaminowym czasie przekroczyć linii startu, więc my również mogliśmy odetchnąć i postanowiliśmy nie kończyć tego wyścigu – dodał sternik Nawrocki/Dzierżewicz Sailing Team.

Również o najniższym stopniu podium decydował ostatni wyścig. Druga żeńska załoga, Anna Jabłońska i Agata Czarmińska, obroniły się przed Dominikiem Ostrowskim i Kacprem Kaczmarkiem zdobywając ostatecznie brązowy medal.

Kolejne starty pucharowe starty klasy Nautica 450 również na Zatoce Gdańskiej. W ostatni weekend lipca (30-31.07.2016) załogi wystartują w Mistrzostwach Skiff&Dinghy w Gdyni. Po zwycięstwie podczas Nord CUPu ekipa Nawrocki/Dzierżewicz umocniła się na pozycji lidera Pucharu Polski. Czy po startach w Gdyni nastąpią przetasowania w stawce? Przekonamy się już 31 lipca.

Tagi: Nord CUP, regaty, Nautica 450
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 May

Odbył się chrzest s/y "Roztocze".
czwartek, 29 maja 1969
Urodził się Roman Paszke, kapitan jachtowy, członek kilku klubów na wybrzeżu oraz Royal Yachting Ocean Racing Club w Londynie, uczestnik pamiętnych ragat Admiral's Cup (1979 r., w których 15 żeglarzy straciło życie), czterokrotny Mistrz Polski w klasach m
wtorek, 29 maja 1951
Urodził się Leonid Teliga, kapitan "Opty" w samotnym rejsie dookoła świata.
wtorek, 29 maja 1917