TYP: a1

Szkolenie tu - szkolenie tam

wtorek, 10 lutego 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
We wtorek 17 lutego 2015 r. zapraszamy do siedziby Pomorskiego Związku Żeglarskiego na spotkanie z Wacławem Petryńskim, który opowie o „Polskich doświadczeniach zdobywania kompetencji żeglarskich na tle międzynarodowych standardów”.

Forum Nauczycieli Żeglarstwa

Wacław Petryński, członek Rady Programowej Forum Nauczycieli Żeglarstwa, autor wielu artykułów i książek o żeglarstwie, wybitny tłumacz książek fachowych z literatury angielskiej i niemieckiej, jest jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, instruktorem żeglarstwa w kraju i za granicą.

W czasie najbliższego spotkania kpt. Petryński opowie o znamiennych różnicach w podejściu do metody pracy instruktora w szkoleniu żeglarskim w naszym kraju i za granicą. Uczenie się wszelkich czynności ruchowych – zwłaszcza czynności otwartych, w których niezbędne jest bieżące dostosowywanie swoich działań do zmiennych warunków środowiska – nie jest bynajmniej procesem psychologicznym „drugiej kategorii”. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w żeglarstwie, szybownictwie czy sportach walki. Inną kategorią są sporty o nawykach zamkniętych – np. gimnastyka, łyżwiarstwo figurowe itp. – w których zawodnik powtarza jedynie działania wyuczone w trakcie treningów, bez konieczności uwzględniania czynników zakłócających te działania.

- W „klasycznej” psychologii i pedagogice wyżej jednak ceni się dziedziny czysto umysłowe (np. matematykę) niż te, które oprócz pracy umysłowej wymagają również wynikających z tej pracy działań praktycznych – wyjaśnia Wacław Petryński. - Dzieje się tak wskutek pewnej bezwładności poznawczej, która nie dostrzega faktu, że rozwiązanie nieszablonowej sytuacji w regatach, na planszy szermierczej, czy na boisku koszykówki wymaga więcej pracy umysłowej niż scałkowanie banalnego równania różniczkowego. Ponadto w czynności praktycznej konieczne jest sprawne działanie ruchowe, nierzadko złożone, które w przypadku np. matematyki jest banalnie proste (długopis, klawiatura).

Procesem mającym z założenia wspomagać uczenie się jest nauczanie, będące domeną pedagogiki, dydaktyki i metodyki. W odniesieniu do żeglarstwa, w tym obszarze działań szkoleniowych istnieją różne możliwości postępowania pedagogicznego, czyli różne metody pracy instruktora. Tematem lutowego spotkania będą różnice w podejściu do tych zagadnień w szkoleniu żeglarskim w Polsce, w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Do zobaczenia we wtorek, 17 lutego w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni, al. Jana Pawła II 11. Zaczynamy o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Forum Nauczycieli Żeglarstwa to projekt PoZŻ - miejsce dyskusji i wymiany doświadczeń instruktorów żeglarstwa z całej Polski. Więcej znaleźć można na www.fnz.pozz.org.pl.
Tagi: PoZŻ, Forum Nauczycieli Żeglarstwa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971