TYP: a1

Start załogi ENERGA Sailing w Transat Jacques Vabre przełożony

sobota, 2 listopada 2013
Informacja prasowa
Trudne warunki meteorologiczne na kanale La Manche zmusiły organizatorów regat Transat Jacques Vabre do przesunięcia początku rywalizacji, pierwotnie planowanego na niedzielę. Decyzja spowodowana jest niekorzystnymi prognozami, które zakładają prędkość wiatru dochodzącą nawet do 70 węzłów, czyli 110-120 km/h. Jednostki, a wśród nich polska załoga na jachcie ENERGA w składzie Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Maciej "Świstak" Marczewski, staną na starcie w poniedziałek 4 listopada o godz. 14:15.

Warunki pogodowe w niedzielę będą naprawdę trudne, start w tych okolicznościach nie jest dobrym pomysłem, naszym zdaniem to po prostu niebezpieczne - skomentował Manfred Ramspacher, dyrektor sportowy regat Transat Jacques Vabre.

Decyzję organizatorów popiera również Zbigniew Gutkowski, który wraz z Maciejem Marczewskim, będzie reprezentował Polskę w tych prestiżowych zawodach. - Organizatorzy podjęli rozsądną decyzję. W przypadku startu w niedzielę, połowa floty miałaby problemy, trzeba by uruchamiać akcje ratunkowe, które w takich warunkach nie są łatwe. Prognozy na poniedziałkowe popołudnie są o wiele lepsze, wiatr powinien już pozwolić nam bezpiecznie opuścić Kanał Angielski - powiedział "Gutek".

Kapryśna aura nie pierwszy raz pokrzyżowała plany uczestnikom Transat Jacques Vabre. W 2011 roku, podczas 10. edycji, rywalizacja rozpoczęła się z 74-godzinnym opóźnieniem, a już w pierwszym tygodniu regat z różnych powodów wycofało się 15 z 45 załóg.

Załoga ENERGA Sailing postanowiła, aby w niedzielę 3 listopada, w geście solidarności z 1-dniową żałobą narodową w Polsce, umieścić czarną wstążkę przy biało-czerwonej banderze.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521