TYP: a1

„Spotkania z historią OSTAR”

piątek, 22 marca 2013
Informacja prasowa

22 marca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy Al. Jana Pawła II 11 odbędzie się kolejna prelekcja z cyklu Spotkania z historią OSTAR”. Spotkanie poświęcone będzie sylwetce Kazimierza 'Kuby' Jaworskiego, słynnego polskiego żeglarza regatowego, m.in. dwukrotnego uczestnika transatlantyckich regat OSTAR oraz przygotowaniom kpt. Krystiana Szypki do startu w regatach OSTAR'2013 w ramach projektu „OSTAR for Dydek”.

Kuba Jaworski na jachcie s/y Spaniel w OSTAR'76 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a drugie miejsce w klasie Jester. Po tych regatach został zaproszony jako gość honorowy obchodów 200-lecia Stanów Zjednoczonych i otrzymał tytuł „honorowego obywatela Chicago”. W OSTAR'80 na jachcie s/y Spaniel II zajął szóste miejsce, ale jego jacht był najszybszym jednokadłubowcem na trasie regat, na mecie został wyprzedzony tylko przez jachty wielokadłubowe. Poza regatami OSTAR Kuba Jaworski brał udział w wielu uznanych regatach, takich jak m.in. Mini-Transat, Kieler Woche, Gottland Round czy Channel Race. Jego rejsy jachtami własnej konstrukcji - Spaniel i Spaniel II były symbolami osiągnięć polskiego żeglarstwa tamtych czasów.

Gościem piątkowego spotkania, który opowie o tym legendarnym polskim żeglarzu, będzie Aleksander "Kuba" Gosk - dziennikarz i ekspert w zakresie tematyki morskiej i żeglarskiej i koordynator projektu "Rejs Roku" - prestiżowej nagrody przyznawanej za wybitne wyczyny żeglarskie.

Druga część spotkania poświęcona będzie projektowi „OSTAR for Dydek”. Gościem będzie Krystian Szypka przygotowujący się właśnie do startu w regatach OSTAR 2013. W związku ze zbliżającym się startem regat, kpt. Szypka zdradzi kulisy swoich przygotowań, jak również opowie o innych uczestnikach tej edycji legendarnych transatlantyckich regat. Gospodarzem będzie redaktor Bohdan Sienkiewicz twórca programu Latający Holender, który m.in. będzie wspominał spotkanie z Kubą Jaworskim na mecie OSTAR'76 w Newport.

Spotkania z historią OSTAR” są częścią projektu „OSTAR for Dydek” - udziału polskiego żeglarza kpt. Krystiana Szypki w prestiżowych transatlantyckich regatach samotników OSTAR 2013 (start regat – 27.05.2013). Zafascynowany osobowością, postawą prospołeczną i osiągnięciami Małgorzaty Dydek kpt. Krystian Szypka swój udział w regatach OSTAR dedykuje pamięci tej wybitnej nieżyjącej już polskiej koszykarki.

W ramach projektu "OSTAR for Dydek" powstał również program skierowany do dzieci i młodzieży w Polsce, którego celem jest promocja sportu, z elementami edukacji morskiej. Ambasadorem projektu jest Katarzyna Dydek, siostra Małgorzaty.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999