TYP: a1

Sieradzki na koniec jubileuszu

czwartek, 13 listopada 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Tablica poświęcona Juliuszowi Sieradzkiemu odsłonięta została wczoraj (tj. 12 listopada) w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Na „Darze Pomorza” zaś uroczyście zakończono obchody jubileuszu 90-lecia Yacht Klubu Polski Gdynia.

Sieradzki

Tablica poświęcona znakomitemu polskiemu żeglarzowi, twórcy klasy narodowej Omega odsłonięta została o godz. 18 przez wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joannę Zielińską (reprezentującą prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka), prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego i komandora YKP Gdynia Adama Selonke.

Tablicę poświęcił duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz.

Sieradzki - odsłonięcie tablicy

Zaraz potem na statku-muzeum „Dar Pomorza” odbyła się uroczystość zakończenia jubileuszu 90-lecia działalności YKP Gdynia, podczas której wręczono specjalne odznaki dla członków i przyjaciół klubu. Wśród gości była m. in. posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Przypomnijmy, że PoZŻ był współorganizatorem obchodów. W maju, w ramach jubileuszu, ogłosiliśmy rok 2014 „Rokiem admirała Józefa Unruga”. Unrug był pierwszym i jedynym przedwojennym komandorem YKP Gdynia. Organizował i wspierał działalność wszystkich ówczesnych gdyńskich klubów żeglarskich.

YKP Gdynia obchodzy 90-lecia

Równocześnie z ogłoszeniem „Roku Unruga” otworzyliśmy wystawę poświęconą Admirałowi. Jej trzon stanowiła ponad setka, często unikalnych, zdjęć Unruga. Ale obejrzeć na niej można było również osobiste pamiątki Admirała, a nawet posłuchać jego głosu. Wystawa była czynna codziennie w godz. 10-18 od 16 maja do 11 listopada. W tym czasie odwiedziło ją 3 tysiące gości.

W ramach „Roku Unruga” zorganizowaliśmy także poświęcone mu spotkania. W jednym z nich uczestniczył Artur Unrug, prawnuk Admirała i Katarzyna Rodziewicz, obecna właścicielka rodowego majątku Unrugów, niestrudzona propagatorka tej postaci. Gościem drugiego spotkania „unrugowskiego” był biograf Admirała, znakomity polski marynista, Mariusz Borowiak.

Sieradzki

W ramach obchodów 90-lecia YKP Gdynia PoZŻ przypomniał także inną postać związaną z tym klubem, wspomnianego wyżej, Juliusza Sieradzkiego. Powstała poświęconą mu wystawa, zaś 4 października w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej odbył się, zorganizowany przez PoZŻ, Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Impreza ta na Zatoce Gdańskiej przeprowadzona została po raz pierwszy.

Materiały związane z obchodami 90-lecia YKP Gdynia, admirałem Unrugiem i Juliuszem Sieradzkim, jak również pełną relację z przebiegu jubileuszu znaleźć można na stronie, prowadzonego przez PoZŻ, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego: www.muzeum.pozz.org.pl.

Zdjęcia Tadeusz Lademann
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949