TYP: a1

Shanties, shanties i...czekamy na przyszły rok!

poniedziałek, 26 lutego 2018
Monika Frenkiel

Kto był, dobrze się bawił, kto nie był, niech żałuje – bo w Krakowie zakończyła się XXXVII edycja Festiwalu Shanties. Pływaliśmy w każdą pogodę, szantowaliśmy na największym rynku Europy, świętowaliśmy urodziny z zespołem Mietek Folk a prawdziwą muzyczna burzę zgotowali nam piraci, czyli zespół Pyrates! z Wielkiej Brytanii. 


Było lirycznie, poetycka, ale i rockowo, a dźwięki harmonijek przeplatały się z elektrycznymi gitarami. Z zespołami konkursowymi spotykaliśmy się nie tylko na scenie, ale i w warunkach nieco bardziej…bezpośrednich, w festiwalowej tawernie, czyli Starym Porcie. Tam też mogliśmy spotkać się m. in. z kapitanem Jerzym Radomskim, który opowiedział o najdłuższym rejsie w historii polskiego żeglarstwa. 


Zdecydowanie hitem tegorocznego festiwalu stał się zagraniczny gość, czyli Pyrates! z Wielkiej Brytanii, którzy rozpalili publiczność do czerwoności swoim piątkowym występem. Piraci zdobyli Grand Prix Festiwalu oraz nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego dla wykonawcy zagranicznego.


Shanties to oczywiście przede wszystkim koncerty – a tym razem podczas kilkunastu wystąpiło blisko 200 wykonawców (nie licząc zbiorowego śpiewania na krakowskim Rynku Głównym) – ale i nagrody. O Grand Prix wspomnieliśmy wyżej, ale byli i inni nagrodzeni:

Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za najlepszy debiut otrzymał zespół Jan i Klan z Wrocławia

Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2018 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej - zespół Brasy z Bytomia.

Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecin - Krzysztof Jurkiewicz, za tekst piosenki pt. „Chusta z trzema węzłami.”

Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny
-  kapitan Waldemar Mieczkowski z zespołem.

Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2018” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni otrzymała
Anna Bujko z zespołu Jan i Klan.

Nagrodę Specjalną amerykańsko-kanadyjskich żeglarzy Polonijnych ufundowaną przez:
Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku Polish Yacht Club z Chicago, Polsko Kanadyjski Yacht Club Zawisza Czarny z Hamilton dla wybitnego wykonawcy Shanties 2018 przyznano Mirkowi „Kovalowi” Kowalewskiemu z zespołu Zejman i Garkumpel. No i dzięki temu Kovala usłyszą na zywo w USA i Kanadzie!

Nagrodę publiczności Shanties 2018 otrzymał zespół The Nierobbers

Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” za działalność sceniczną oraz pozasceniczną i osobowość na polskiej scenie szantowej - Krzysztof „Jurkiel” Jurkiewicz.

No i miło nam oznajmić, że wyprawa Arktyka 2017, której patronowała Tawerna Skipperów Fundacji 4 kontynenty zdobyła II nagrodę w konkursie Krakowski Rejs Roku. 

Tagi: Shanties 2018, koncert, Pyrates!, Fundacja 4 Kontynenty
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Festiwal ma długoletnią tradycję w Krakowie. Może władze miasta i np. PZŻ pomyślą o bratnim festiwalu w Warszawie
niedziela, 4 marca 2018, 18:35 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852