TYP: a1

Samotnie przez Atlantyk po raz drugi - Radek Kowalczyk wraca na pokład Mini

piątek, 13 lutego 2015
Informacja prasowa | OceanTEAM
Trzeci Polak, który ukończył jedne z najtrudniejszych regat na świecie, Mini Transat, chce w nich wystartować jeszcze raz. Radek Kowalczyk w sezonie 2015 zapowiada starty w klasie Mini 6.50 na nowym jachcie, zbudowanym w Polsce.„Bardzo się cieszę, że po czterech latach przerwy znów wracam na ocean” – mówi Kowalczyk. „Po ukończeniu regat Mini Transat w roku 2011 wiedziałem, że chcę to zrobić jeszcze raz. To były cztery lata ciężkiej pracy, ale było warto” – dodaje.

Ze względu na doświadczenie w klasie Mini i ukończone regaty Mini Transat, Radek nie musi przechodzić pełnego cyklu kwalifikacji, liczącego 2000 Mm. Wystarczy udział w 3 wybranych regatach najbliższego sezonu. Pierwszy ze startów zaplanowany jest na 4 czerwca (Trophée Marie Agnès Péron; 220Mm solo na trasie Douarnenez – Morze Irlandzkie – Bretania południowa – Douarnenez).

Jacht OCEAN 650, na którym w sezonie 2015 będzie startował Radek Kowalczyk, to najnowsza konstrukcja kategorii Proto, zaprojektowana przez najlepszego francuskiego projektanta, która powstaje w polskiej stoczni w Szczecinie.

„Udała nam się rzecz niezwykła” – przyznaje Radek. „Nie tylko będę mógł wystartować na najnowszej konstrukcji jednego z najlepszych światowych projektantów, ale ten jacht budowany jest w Polsce, w polskiej stoczni, która jest gotowa do realizacji tego trudnego projektu. Z tego cieszę się najbardziej.”

Tegoroczna, jubileuszowa, 20 edycja regat Mini Transat, to 4020 Mm przez jesienny Atlantyk na trasie z francuskiego portu Douarnenez, z przystankiem na Lanzarote (W. Kanaryjskie), do Pointe-à-Pitre na Gwadelupie. Te wyjątkowe regaty rozgrywane są na jachtach o długości 6,5 metra, gdzie miejsca w kabinie jest tyle, co pod stołem. Żeglarze płyną samotnie przez ok. 40 dni i nie mogą korzystać z żadnego wsparcia z lądu ani z komputerów nawigacyjnych.

Zawodnicy wystartują 13 września 2015 w regatach prologu, start Mini Transat odbędzie się 19 września 2015, a start z portu etapowego na Lanzarote 31 października.

MJ / Zdjęcia: Marek Wilczek

Więcej informacji dotyczących szczegółów projektu Mini Transat 2015 zostanie podanych niebawem radek-kowalczyk.com
Tagi: Radek Kowalczyk, Mini Transat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956