TYP: a1

Relacja z regat PPJK w Olsztynie

poniedziałek, 23 lipca 2012
Informacja prasowa
W dniach 20-22 lipca do stolicy Warmii i Mazur zawitały regaty z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Olsztyńska publiczność miała okazję podziwiać zmagania żeglarzy w pięciu klasach: T1, T2, T3, Omega standard oraz niezwykle dostojnej klasie DZ. W sumie w regatach wystartowało 30 załóg.

Plaża miejska OSiR Olsztyn gościła uczestników regat na malowniczym jeziorze Ukiel (Krzywe). Sprzyjające warunki pogodowe (wiatr 2-3 w skali Beauforta) pozwoliły zgodnie z zapowiedziami przeprowadzić 7 wyścigów.

Komisja sędziowska w składzie: Sędzia główny: Jarosław Bazylko oraz Mariusz Anaszewicz i Jacek Waszczuk zaplanowała trasę lewoskrętną na planie czworokąta na pierwszym akwenie jeziora. Załogi zostały podzielone na 3 grupy startowe.

W sobotę odbyło się 5 wyścigów, a w niedzielę 2 wyścigi. W każdej z klas zawodnicy z pełnym zaangażowaniem walczyli o jak najlepszy wynik. Od początku w klasach Omega standard i DZ niezmiennie prowadziły załogi Retman Susz (Ω) oraz Bo Warmia (DZ) – jachty te każdy z zakwalifikowanych wyścigów ukończyły na pierwszej pozycji. W pozostałych klasach faworytami po pierwszym dniu byli T1 – załoga jachtu Protest, T2 – Miłomłyn, T3 – Zalewo. Załogi z klas T1 i T3 utrzymały swoje pozycje również w drugim dniu regat. W klasie T2 w niedzielne przedpołudnie na czołówkę wpłynął jacht Veronique.

Trzy olsztyńskie załogi startujące w klasie Ω poza udziałem w PPJK były również klasyfikowane w III edycji Żeglarskiego Pucharu Olsztyna organizowanej w ramach projektu Olsztyn Aktywnie, którego finał odbędzie się we wrześniu.

W ramach regat odbyły się również imprezy towarzyszące. W piątek 20 lipca w Tawernie Tortuga zagrał Sylwester Karnafel z Giżycka, w sobotę zaś na żeglarskiej biesiadzie zaprezentował się Kamil Badzioch z zespołem, a po koncercie szantowym połączonym z pokazem zdjęć z pierwszego dnia regat uczestnicy regat bawili się w dyskotekowych rytmach do rana.

W niedzielne popołudnie zwycięzcy zostali udekorowani medalami, otrzymali również puchary i dyplomy z rąk Prezydenta Miasta Olsztyna, który objął patronat nad tegoroczną edycją regat.
 
Organizatorom (Miasto Olsztyn, OSiR Olsztyn, Skysail) dzięki hojności sponsorów udało się nagrodzić wszystkie załogi.

Tegoroczną edycję można udać za bardzo udaną, dlatego też mamy nadzieje że za rok znów Puchar Polski Jachtów Kabinowych zawita do Olsztyna. Bardzo serdecznie dziękując sędziom oraz wszystkim zawodnikom zapraszamy do Olsztyna.

Wyniki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786