TYP: a1

Regaty Transat Jacques Vabre rozpoczęte. Jacht ENERGA wystartował!

piątek, 8 listopada 2013
Informacja prasowa
Energa Sailing, Gutek, Świstak
Gutek i Świstak
Fot. Robert Hajduk
U północnych wybrzeży Francji, o godz. 13:00 rozpoczęła się 11. edycja najbardziej prestiżowych regat oceanicznych tego roku - Transat Jacques Vabre. 44 nowoczesne jednostki, cztery klasy żeglarskie, a wśród nich na polskim jachcie ENERGA dwuosobowa załoga: Zbigniew "Gutek" Gutkowski oraz Maciej "Świstak" Marczewski. Cel jest sprecyzowany - dopłynąć do mety w brazylijskim Itajai i zawalczyć z francuskimi gigantami o jak najlepszy wynik.

Jest to pierwszy start Polaków w tym żeglarskim wydarzeniu. Historyczną załogę, rywalizującą w klasie IMOCA Open 60. tworzą: Zbigniew „Gutek” Gutkowski, czołowa postać polskiego samotniczego żeglarstwa oceanicznego i Maciej „Świstak” Marczewski, doświadczony kapitan techniczny jednostek różnych klas. Mimo że występ w TJV jest dla nich próbą generalną przed przyszłorocznymi regatami okołoziemskimi Barcelona World Race, nie zamierzają płynąć zachowawczo.

- Dysponujemy naprawdę świetną „bronią”, bo tak można nazwać ultranowoczesny jacht ENERGA, stąd też chcemy jak najlepiej wykorzystać jego możliwości. To, w połączeniu z odrobiną szczęścia, może zaowocować naprawdę dobrym rezultatem. Konkurencja jest silna, ale chcielibyśmy skończyć wyścig na satysfakcjonującej wszystkich pozycji i spełnić marzenia własne oraz kibiców - powiedział przed startem Zbigniew Gutkowski, skiper jachtu ENERGA.

Jacht ENERGA to najnowocześniejsza jednostka klasy IMOCA pływająca pod polską banderą. - Jesteśmy dumni, że możemy wspierać „Gutka” i „Świstaka” w tak ważnym wydarzeniu dla polskiego żeglarstwa. Współpraca z teamem ENERGA Sailing to jeden z elementów ogólnopolskiego programu Grupy ENERGA popularyzującego żeglarstwo wśród dzieci i młodzieży - mówi Wojciech Topolnicki, wiceprezes zarządu ENERGA SA. - Historyczny start Polaków w prestiżowych międzynarodowych regatach to doskonała okazja do wzmocnienia rozpoznawalności marki ENERGA i samego programu.

Żeglarstwo oceaniczne od dawna zdominowane jest przez Francuzów, co dla zawodników z innych krajów stanowi dodatkową motywację. - Udział w Transat Jacques Vabre to kontynuacja drogi, jaką obraliśmy, wstępując do rywalizacji w klasie IMOCA. Najważniejsze jest dla nas, aby ukończyć zmagania w trybie regatowym, trzymając się blisko czołówki i walcząc o jak najwyższe miejsce - zapewnił drugi skiper jachtu ENERGA Maciej Marczewski.

Zmagania w klasie IMOCA 60. potrwają około trzech tygodni, a zwycięzcy tej rywalizacji są oczekiwani na mecie około 21-go listopada. Start regat był dwukrotnie przekładany z powodu złych warunków pogodowych.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 October

Zmarł Bohdan Berggrün, twórca sekcji regatowej Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej
poniedziałek, 16 października 2017
Wypłynął z Kołobrzegu s/y "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem w rejs dookoła świata; powrót nastąpił po 20 miesiącach i 20 dniach żeglugi (05.07.1985 roku) po przebyciu 33 840 mil morskich, a trasa wiodła przez Karaiby, Panamę, Australię, Indie, Suez, G
wtorek, 16 października 1984
Odbył się XXVI PZŻ; prezesem został Andrzej Benesz, a sekretarzem generalnym Wiesław Rogala.
wtorek, 16 października 1973
Rozpoczęto regaty kolejnego Pucharu Ameryki; regaty ponownie wygrali Amerykanie, chociaż wyniki regat oprotestowali Anglicy. Dziś ocenia się, że regaty te były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii Pucharu.
sobota, 16 października 1971