TYP: a1

Puchar Bałtyku Południowego - aktualni liderzy

poniedziałek, 15 lipca 2013
Informacja prasowa
Od początku sezonu 2013 ruszył nowy projekt żeglarski – Puchar Bałtyku Południowego (PBP). Jest to nowatorska inicjatywa polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników jachtów rekreacyjnych biorących udział w rozgrywanych dotąd regatach objętych kalendarzami poszczególnych rejonów. Powstała w wyniku porozumienia Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Federacji Żeglarskiej.

Formuła klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego ma zintegrować i uaktywnić żeglarzy biorących udział w regatach morskich w całym pasie Bałtyku południowego od Szczecina do Kaliningradu, jak również przylegających akwenów morskich wód wewnętrznych i śródlądowych. Do regat PBP zaliczane są regaty zamieszczone w Kalendarzu Regat Pucharu Bałtyku Południowego utworzonego w oparciu o regionalne kalendarze regat rozgrywanych:

  • na Zatoce Pomorskiej i akwenach przyległych
  • na Zatoce Gdańskiej i akwenach przyległych 
  • na zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim
  • na Bałtyku
  • w rejonie Obwodu Kaliningradzkiego (Federacja Rosyjska)
Kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego w 2013 roku obejmuje 64 imprezy rozgrywane na powyższych akwenach.

KLASYFIKACJA PBP

Puchar Bałtyku Południowego skierowany jest do sterników i załóg jachtów rekreacyjnych sklasyfikowanych w trzech grupach: KWR, ORC i Open. Zwycięzcy w poszczególnych grupach będą wyłonieni na podstawie sześciu najlepszych wyników osiągniętych w regatach objętych kalendarzem PBP, przy czym dodatkowo punktowany jest udział w regatach rozgrywanych na akwenie różnym od miejsca rzeczywistego stacjonowania jachtu oraz na akwenie morza otwartego. Zwycięzcą klasyfikacji PBP w każdej klasie zostaje sternik, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów. Dla najlepszych załóg przewidziane są nagrody.

W tym sezonie w regatach objętych klasyfikacją Pucharu Bałtyku Południowego dopisuje frekwencja. Oprócz załóg polskich z różnych regionów i załóg rosyjskich, biorą udział także jachty z Niemiec.

Po 11 imprezach zaliczanych do Pucharu Bałtyku Południowego w klasyfikacji generalnej sterników w klasie KWR liderem jest Jerzy Jankowski na jachcie ELJACHT (Gdańsk), z niewielką przewagą nad Jackiem Zielińskim na QUICK LIVENER (Gdańsk). Trzecią pozycję zajmuje Andrey Zebrov na jachcie GLORIA (Kaliningradu).

W klasie ORC po 7 imprezach prowadzi Konrad Smoleń na jachcie STOCZNIA USTKA (Gdynia), przed Jackiem Zielińskim na QUICK LIVENER (Gdańsk) i Krzysztofem Paulem na DUŻYM PTAKU (Gdańsk).

Liderem w klasie OPEN po 7 imprezach jest Stanisław Filipiak, jacht FILMAR IV (Gdańsk) z jednopunktową przewagą nad Michałem Kaczorowskim MELUZYNA (Gdynia) i Markiem Marcinkowskim ZENA II (Gdańsk).

Pomiędzy czołowymi sternikami w każdej klasie różnice punktowe są niewielkie, tak więc należy spodziewać się coraz bardziej zawziętej rywalizacji. Sternik aktualnie prowadzący w danej klasie otrzyma prawo noszenia pod salingiem żółtego proporca lidera klasyfikacji.

Kalendarz imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz aktualna klasyfikacja sterników (uaktualniana co dwa tygodnie) znajduje się na stronie: http://zeglarski-pbp.pl/.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521