TYP: a1

Padł żeglarski rekord - 45 jednostek na Regatach o Puchar Mariny

poniedziałek, 17 czerwca 2013
Informacja prasowa
W miniony weekend aż 45 jednostek stawiło się pod żaglami na Zatoce Gdańskiej, by powalczyć o zdobycie głównego trofeum w VII Regatach o Puchar Mariny. To kolejny rekord frekwencji tej popularnej i nagrodzonej tytułem najlepszej imprezy żeglarskiej w ramach Pucharu Zatoki Gdańskiej. Tak silna obsada gwarantowała wysoki poziom sportowy, a także doskonałe widowisko dla sympatyków żagli, którzy zechcieli pokibicować załogom ścigającym się miedzy molo w Gdańsku Brzeźnie a Sopotem. Żeglarze walczyli w trzech klasach: ORC, KWR i turystycznej.

Na dwudniową imprezę składały się 4 wyścigi, po dwa każdego dnia. Sobotnie warunki stanowiły spore wyzwanie dla żeglarzy. Zmienny wiatr nie ułatwiał zadania. W niedzielę również kierunek wiatru gwałtownie się zmienił. Zyskały na tym załogi, który wybierały lewy hals. Te zmienne warunki uczyniły rywalizację znacznie ciekawszą.

Spośród wszystkich załóg najbardziej imponowała ta dowodzona przez kpt. Konrada Smolenia /YKP Gdynia/ na jachcie Stocznia Ustka III. Czterokrotnie zameldowała się na mecie jako pierwsza. Po przeliczeniu zajęła jednak dopiero trzecie miejsce w klasie ORC. Tą zaś wygrał jacht Słoni z kapitanem Zbigniewem Rembiewskim /JK Stoczni Gdańskiej/. Drugi był Polled 2 Jacka Chabowskiego /JK Stoczni Gdańskiej/. Polled 2 z charakterystyczną "buźką" to dwukrotny tryumfator tych regat z 2010 i 2011 roku.

W grupie KWR kolejny rok z rzędu najlepsza okazała się Argea /kpt Artur Rakowski, niezrzeszony/, która zdominowała regaty wygrywając wszystkie 4 wyścigi w swojej klasie. Drugie miejsce zajął Lotis /kpt Mieczysław Trzpis, niezrzeszony/. Trzecie miejsce przypadło załodze Jaricho /kpt Tomasz Richert, niezrzeszony/.

W klasyfikacji jednostek turystycznych zwyciężyła załoga Mipro /kpt Michał Ruciński, Akademicki Klub Morski/ wygrywając 3 z 4 wyścigów. Drugie miejsce przypadło załodze jachtu Filmar IV /kpt Stanisław Filipiak, niezrzeszony/. Na trzecim miejscu uplasowała się Zena II /kpt Marek Marcinkowski, niezrzeszony/.

Sporą ciekawostką był start Mipro, śródlądowej Omegi 3. Jak się okazuje, dobrze wyszkolona i doświadczona załoga może z powodzeniem ścigać się na takiej jednostce również w warunkach morskich.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, MOSiR Gdańsk, przy współpracy z Gdańską Federacją Żeglarską i Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.
Sponsorzy: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A, Hotel Admirał, Eurogaz Gdynia Sp. z o.o., Związek Miast i Gmin Morskich, Sunreef Yachts, Agencja Nicety, Grand Coal, PBO Edbud, Code Zero, Henri Lloyd, Pezal, Apollo Sails, Ozoshi, Centrum Joga i Pilates w Gdyni, Idee Kaffee, Restauracja Nova Pierogova
Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, sailbook.pl, Dziennik Bałtycki, Magazyn Wiatr, PortalMorski.pl, Magazyn Prestiż, TVP Gdańsk
Partnerzy projektu Kinomobilizacja: Kulturalny Kolektyw UG, Akademickie Centrum Kultury UG, Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej (GTPKA), Uniwersytet Gdański i Urząd Miasta Gdańsk
Partnerzy imprezy: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Puchar Bałtyku Południowego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877