TYP: a1

Program Edukacji Morskiej zagościł w Wielkopolsce

środa, 16 października 2013
Informacja prasowa
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku
14 października w Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum nr 2, w gminie Złotów zrealizowany został piknik żeglarski z udziałem Mateusza Kusznierewicza. Była to nagroda dla szkoły, w której uczyli się laureaci ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Nie lej wody!”.

Pod koniec czerwca uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Świętej: Jakub Mróz, Dominik Cierniak, Robert Konitzer, wraz z pozostałymi finalistami konkursu, wypłynęli w rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Ich film, zatytułowany Apokalipsa, w którym o niebezpiecznych skutkach marnowania wody, opowiadają ludziki Lego, został zgodnie uznany przez jurorów najlepszym filmem zgłoszonym do konkursu „Nie lej wody!”.

Z okazji Dnia Nauczyciela, Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zagościł w województwie wielkopolskim. Szkołę, w której uczyli się laureaci konkursu odwiedził Mateusz Kusznierewicz. Mistrz olimpijski wprowadził młodzież w świat żeglarstwa oraz zaprosił wszystkich przybyłych gości na piknik edukacyjny.

Uczestnicy mieli okazję wsiąść do łódki typu Optimist, poznać zasady pierwszej pomocy, nauczyć się wiązania węzłów i obejrzeć film dokumentalny, w którym przedstawione zostały losy żaglowca Generał Zaruski. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ekologiczne, gdzie za pomocą opracowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o. o. urządzenia, uczniowie samodzielnie mogli sprawdzić właściwości wody. A iście sportowych emocji dostarczył turniej przeciągania liny.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w zrealizowanym przez Program Edukacji Morskiej w Gdańsku pikniku, a spotkanie z mistrzem olimpijskim było dla nas bardzo dużym wyróżnieniem – mówił Mariusz Filipkowski, dyrektor gimnazjum nr 2, im. Jana Pawła II w Świętej. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, którzy nakręcili tak interesujący film, i dzięki którym mieliśmy w Świętej prawdziwie żeglarskie wydarzenie. Piknik był przygotowany i przeprowadzony bardzo profesjonalnie.

Takie spotkania z młodzieżą, które pozwalają nam poszerzać zasięg edukacji morskiej, są dla mnie szczególnie ważne. Sam jestem najlepszym przykładem na to, że przygodę z żeglarstwem można zacząć niezależnie od miejsca zamieszkania. Realizacja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego, nie byłaby możliwa bez zaangażowania sponsorów Programu: Ferrero Polska, producenta Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupy LOTOS S.A – dodał Mateusz Kusznierewicz, pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Kolejna edycja konkursu adresowanego do uczniów z całej Polski, ogłoszona zostanie wiosną przyszłego roku, a już teraz o atrakcyjne nagrody powalczyć może młodzież z gdańskich szkół. Do 12 listopada trwają zgłoszenia do ekologicznego konkursu „Woda żyje wśród nas!”, organizowanego przez Fundację Navigare i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o. o., pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Na zwycięzców konkursu czekają tablety, a najciekawsze prace stworzą galerię w Parku Reagana, dzięki czemu uczniowie przyczynią się do edukacji społeczności lokalnej.

Po więcej szczegółów dotyczących konkursu „Woda żyje wśród nas” zapraszamy na:
www.programedukacjimorskiej.pl, www.blizejzrodel.pl, www.facebook.com/blizejzrodel
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 October

Na wodach Zatoki Biskajskiej uległ wypadkowi jacht "Iwona Pieńkawa", i w jego następstwie, w wyniku ewidentnych błędów w sztuce żeglarskiej został opuszczony przez załogę, którą uratowały będące w pobliżu statki.
poniedziałek, 18 października 1976
Urodziła się Isabelle Autissier; swoją przygodę z morzem rozpoczęła od staków rybackich, później ucząc w szkole rybołówstwa, zajęła się żeglarstwem, samotnie przepływając Atlantyk, uczestniczyła w regatach Mini-Transat, w okołoziemskich regatach BOC, Arou
czwartek, 18 października 1956