TYP: a1

Próchno i Rdza 2018. X Zlot jachtów z duszą

poniedziałek, 8 października 2018
Informacja prasowa
W dniach 11-14 października w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotkają się 34 jednostki biorących udział  w jubileuszowym, X Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ponad 250 żeglarzy-pasjonatów będzie cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych. 
 

[t][/t] [s]Fot. Maciej Sodkiewicz[/s]

 
Główną ideą organizowanego od 2009 roku zlotu jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa. Zobaczyć je wszystkie przy jednym nabrzeżu – to prawdziwa gratka!
 
Dlatego w drugi weekend października, choć pogoda może być chłodna, warto wybrać się do gdyńskiej mariny, gdzie przy Falochronie Wschodnim będzie gościła flotylla „Próchna i Rdzy”. Popołudniami jachty będą udostępnione do zwiedzania, a żeglarze z radością opowiedzą historie poszczególnych jednostek. Natomiast w sobotę, 13 października jachty wypłyną na paradę wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego – by zaprezentować się wszystkim pod pełnymi żaglami.
 
Żeglarze z „Próchna i Rdzy” znani są z zamiłowania do dobrej zabawy, a od lat w czasie zlotu odbywa się koncert szantowy. W tym roku w sobotę, 13 października o godzinie 19:00 w hangarze YK „Stal” w Gdyni otwarty dla wszystkich koncert zagra warszawski zespół szantowo-folkowy Z Dala Od Zgiełku, który w niebanalny sposób interpretuje znane wszystkim żeglarskie „klasyki”. Po koncercie będzie można spróbować swoich sił w tradycyjnych konkurencjach marynarskich, takich jak przeciąganie liny czy siłowanie się na rękę. 
 
 
PROGRAM ZLOTU
 
Czwartek, 11 października 2018
17:00 Spotkanie jachtów na Helu
20:00 Impreza szantowa dla uczestników zlotu
 
Piątek, 12 października 2018
11:00 Wypłynięcie z Helu
11:00 - 16:00 Wspólne pływanie we flotylli
16:00 Wejście do Gdyni, cumowanie jachtów w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
17:00-19:00 Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
19:00 Odprawa kapitanów - omówienie planu sobotniej parady
20:00 Impreza dla uczestników zlotu 
 
Sobota, 13 października 2018
11:00 Wspólne zdjęcie wszystkich uczestników zlotu
11:30 Wypłynięcie jachtów na paradę
12:00-13:00 Uroczysta parada jachtów wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego 
13:00-16:00 Wspólne pływanie we flotylli do Mola w Sopocie
16:00 Powrót do Gdyni, zacumowanie w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim
16:00-19:00 Możliwość zwiedzania jachtów przez mieszkańców miasta i turystów
19:00 Otwarty koncert szantowy zespołu Z Dala Od Zgiełku w hangarze 
YK Stal, konkursy i trójbój marynarski
 
Niedziela, 14 października 2018
09:00-12:00 Wypłynięcie jachtów z Gdyni, zakończenie zlotu
 
 
WYBRANE JACHTY Z DUSZĄ
S/Y ORION
Należący do JKM „Gryf” s/y Orion będzie w tym roku najstarszą jednostką na Zlocie. Zbudowany w 1936 roku w stoczni Rasmussen, to przepiękna mahoniowa jednostka o klasycznych, regatowych kształtach – wąskim kadłubie, krótkiej linii wodnej i długim nawisie rufowym. Z drewnianym masztem już daleka wyróżnia się w każdym porcie do którego wpłynie. Bo mimo dojrzałego wieku, dzięki ogromnej trosce swoich opiekunów, Orion jest utrzymany w doskonałym stanie i wciąż aktywnie żegluje po portach Bałtyku!
 
S/Y SZKWAŁ
Nie wiadomo w jaki sposób zbudowany w 1938 roku s/y Szkwał znalazł się w Gdańsku. Wiadomo tylko, że Szkwał to jedna z „50-tek” zbudowanych w stoczni Abeking & Rasmussen.  Dobrze udokumentowana historia jachtu zaczyna się dopiero po wojnie, kiedy w 1945 roku stał się własnością Akademickiego Związku Morskiego (późniejszego AKM-u) w Gdańsku. Na cześć pierwszego jachtu Szkwał z AZM, który został zatopiony w Gdyni przez Niemców 2 września 1939 roku, nadano mu nazwę SZKWAŁ II. 
W latach 50-tych i 60-tych Szkwał wielokrotnie brał udział w regatach na Bałtyku – zarówno na polskim jak i niemieckim wybrzeżu, osiągając zawsze dobre wyniki. Jednak kiedy w latach 70-tych drewniane regatówki zaczęły odchodzić w zapomnienie, jacht nie pływał i zaczął podupadać, były nawet plany jego kasacji. Na całe szczęście Szkwał trafił w ręce armatora- zapaleńca, który ciężką pracą w 1995 roku przywrócił go do żeglugi. Od tamtej pory do chwili obecnej jacht pływa, głównie z bardzo młodą i liczną załogą, która w zamian za pomoc w przygotowaniu go do kolejnych sezonów – żegluje za darmo.
Jacht znów się ściga i wygrywa regaty nawet z dużo młodszymi a przede wszystkim znacznie lżejszymi łódkami. Musi mu tylko odpowiednio przywiać. 
 
 
 
S/Y SHARKI
s/y Sharki to kolejna regatowa jednostka, która zawita na Zlot. Zaprojektowany przez znane amerykańskie biuro projektowe Sparkman&Stephens, pod nazwą „Rubin” został wybudowany w 1972 roku w niemieckiej stoczni Burmester, specjalnie dla niemieckiego teamu startującego w regatach Admiral’s Cup – i w 1973 roku zwyciężył w tych regatach! Od tego czasu jacht brał udział w wielu międzynarodowych i polskich regatach, zajmując miejsca w czołówkach klasyfikacji. Wykonany z drewna mahoniowego kadłub przeszedł w 2002 roku generalny remont i od tego czasu pływa pod polską banderą.
 
S/Y INA
s/y Ina to jedna z czterech jednostek typu J-80 zbudowanych w latach 80-tych w Płockiej Stoczni Rzecznej i przekazanych pod zarząd Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży. Wraz z swoimi siostrami brała udział w pierwszym edycji naszego zlotu w 2009 roku. Później ośrodek postawiono w stan upadłości a jachtom groziło złomowanie. Niszczały latami, rdzewiejąc na placu. Niewiele osób wierzyło, że którakolwiek z nich jeszcze pożegluje. Finalnie jachty zlicytowano za symboliczne pieniądze, ponieważ pozostała z nich dusza... i długa lista elementów do wymiany. Wszystkie znalazły nowych armatorów i szansę na dalsze żeglowanie. Ina jako pierwsza wróciła na wody Bałtyku oraz Zlot Jachtów z Duszą.
 
S/Y ISFUGLEN
s/y Isfuglen, przez przyjaciół i znajomych nazywany Zimorodkiem, to niespełna 14metrowy, stalowy jacht duńskiej konstrukcji Borghegn OC 45, który został zaprojektowany i  zbudowany z myślą o rejsach po wodach dalekich i zimnych. 
W 2008 roku Zimorodka pod polską banderę sprowadził kpt. Artur Krystosik i od tej pory wspólnie spełniają żeglarskie marzenia. S/y Isfuglen odwiedził już Islandię, Grenlandię, opłynął Spitsbergen, w 2015 roku wzdłuż brzegów Antarktydy zapłynął za południowe koło podbiegunowe – a potem na Georgię Południową. dwukrotnie przemierzył Atlantyk.
We wrześniu 2018 Zimorodek wrócił do Gdańska po kolejnej wyprawie, podczas której opłynął Amerykę Południową – oczywiście znów odwiedzając Przylądek Horn i Antarktydę :)
 
LISTA UCZESTNIKÓW
 
Zlot „Próchno i Rdza” – jak chyba każde spotkanie większej grupy jachtów – pełen jest przyjaznej rywalizacji. Czy to w trójboju marynarskim, czy na wodzie, gdy trzeba wykorzystać każdy podmuch wiatru – załogi Jachtów z Duszą starają się wypaść jak najlepiej. Jednak najważniejszym polem organizacji jest liczba jachtów przyprowadzonych na Zlot. W tym roku wynikiem  19:15 wygrywa Rdza! 
 

Próchno:

Rdza:

s/y Andromeda

s/y Alf

s/y Antica

s/y Barlovento II

s/y Baltic Star

s/y Dione

s/y Bryza H

s/y Empatia Polska

s/y Jagiellonia

s/y Helios Hel

s/y Karawela ll

s/y Hoorn

s/y Ladies & Gentleman

s/y Ina

s/y Legia

s/y Isfuglen

s/y Orion

s/y Krevetka

s/y Roztocze

s/y LaMona

s/y Rybitwa

s/y Malbork

s/y Sharki

s/y Merkury

s/y Szkwał

s/y Mestwin

s/y Trygław

s/y More

s/y Wars

s/y Solanus

 

s/y Sójka

 

s/y Tobias

 

s/y Trudja

 

s/y Wołodyjowski

 
 
 
 
ORGANIZACJA ZLOTU 
 
Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej. SEKSTANT wspiera również organizację wypraw  w najdalsze rejony świata, szczególnie w Arktykę.
 
 
   
 
   
Tagi: Próchno i Rdza, jacht, zlot
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601