TYP: a1

Pomorski sezon żeglarski zakończony

niedziela, 27 października 2013
Informacja prasowa

Fot. Tadeusz Lademann
Pomorski sezon żeglarski i motorowodny 2013 został wczoraj (tj. 26 października) oficjalnie zakończony. Uroczystość odbyła się o godz. 17 przed siedzibą Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni.

Imprezę rozpoczął półgodzinny występ Orkiestry Promenadowej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni pod przewodnictwem Grzegorza Karłowicza. Poprowadził zaś znany publicysta morski Aleksander Gosk.

Przybyłych na uroczystość gości, wśród których była m. in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła jachtem świat, przywitał gospodarz miejsca, wicekomandor klubu Gryf, Jacek Wesołowski. Po nim w swoich wystąpieniach, sezon podsumowywali m.in. prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, Jan Jakubowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzej Królikowski i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska.

Ponieważ zakończenie sezonu połączone było z zakończeniem Roku Teligi i obchodów 85-lecia istnienia Gryfa, prezes POZŻ i wicekomandor klubu wręczyli zasłużonym wyróżnienia. Wśród nich znalazł się m.in. dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Jerzy Litwin i budowniczy jachtu „Opty”, na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak w historii samotnie opłynął świat, Maciej Dowhyluk. Swoje wyróżnienia wręczył także prezes POZMiNW Jan Jakubowski.

Kulminacją wydarzenia była tradycyjna ceremonia opuszczenia bandery, przeprowadzona przez członków Gryfa. Po niej nastąpiło spotkanie żeglarskie w siedzibie klubu i znajdującej się w tym samym budynku Fundacji Helios.

Uroczystość uświetniła wystawa poświęcona działalności Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w mijającym sezonie.

Więcej na stronie: www.pozz.org.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928