TYP: a1

Pomorski i kartuski sezon żeglarski otwarty

poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Żeglarze z całego województwa zjechali w niedzielę 22 kwietnia do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej na Kaszubach, gdzie uroczyście zainaugurowano pomorski i kartuski sezon żeglarski.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Gospodarzami wydarzenia byli burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Pomorski Związek Żeglarski oraz Uczniowski Klub Żeglarski Lamelka. Wśród gości, obok żeglarzy nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, z marszałkiem Mieczysławem Strukiem, oraz władz lokalnych.

– Żeglarstwo to nie tylko morze, ale i pływanie śródlądowe – mówił burmistrz Gołuński witając uczestników inauguracji. – Witam wszystkich, którym żeglarstwo jest bliskie. Jest mi niezmiernie miło, że możemy tu, w tym pięknym Centrum Sportów Wodnych rozpocząć sezon żeglarski województwa pomorskiego i ten nasz, który trwać będzie teraz na Kaszubach. Mam nadzieję, że to co zamierzacie i planujecie jako żeglarze, spełni się na tych wspaniałych wodach.

Miejsce inauguracji sezonu, ośrodek położony na Złotej Górze nad jeziorem Brodno Wielkie, rzeczywiście zachwyciło przede wszystkim tych, którzy po raz pierwszy mieli okazję je odwiedzić. A piękna, słoneczna aura dopisywała nie tylko uczestnikom tego wydarzenia, ale również najmłodszym żeglarzom zmagającym się w rozgrywanych na tym akwenie dwudniowych regatach o Puchar Pomorskiego i Kartuskiego Rozpoczęcia Sezonu.

–  To, że sezon żeglarski otwieramy właśnie w tym miejscu jest najlepszym dowodem na to, że żeglarstwo jest na stałe wpisane w dwa bardzo ważne aspekty życia tego regionu – powiedział prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. – Pierwszy to rozwój i realizowanie pasji przez młodzież, a drugi – rozwój tych ziem, rozwój turystyki i bogacenie się regionu.

Mieczysław Struk także powitał uczestników wydarzenia i podziękował prezesowi Witkowskiemu za inicjatywę integracji środowiska żeglarskiego z całego Pomorza oraz kolejne spotkania, przy okazji ważnych wydarzeń żeglarskich, w różnych miejscach regionu. Zwrócił też uwagę, że tegoroczny sezon żeglarski będzie szczególny, ponieważ przypada na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Środowisko żeglarskie włącza się w niezwykle ważny cykl wydarzeń integrujących Polaków wokół tej wielkiej rocznicy – mówił marszałek. – A wszystkim żeglarzom, małym i dużym życzę sukcesów i ogromnej satysfakcji z uprawiania tego sportu.

Inauguracja sezonu była też okazją do wręczenia kilku osobom honorowych odznak PoZŻ „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”. W tym gronie znaleźli się: Hanna Kajeta z UKŻ Lamelka, animatorka rozwoju żeglarstwa i wychowania żeglarskiego młodzieży; Mirosław Plichta, prezes UKŻ Lamelka i mecenas żeglarstwa w regionie kartuskim, żeglarz kpt. Maciej Sodkiewicz; trener żeglarstwa Filip Lipski; żeglarz i działacz PoZŻ Andrzej Mielicki. Natomiast Medalem za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego uhonorowano burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego.

Uroczystość zakończyło podniesienie flag Polski, Kartuz, województwa pomorskiego i PoZŻ.

Tuż po inauguracji sezonu odbyła się konferencja poświęcona ważnemu dla kaszubskiego żeglarstwa wydarzeniu, IV Żeglarskiemu Pucharowi Kaszub. Tegoroczna edycja będzie miała sześć odsłon. Oto kalendarium pucharowego cyklu regatowego:

2-3 maja: Stężyca – Regaty o Puchar Jeziora Raduńskiego Górnego (ŻUKSZ Stężyca, Gmina Stężyca)

9-10 czerwca: Mechelinki – Puchar Mechelinek (Stowarzyszenie Port Mechelinki, Gmina Kosakowo)

30 czerwca-1 lipca: Chmielno – Regaty o Puchar Jezior Chmieleńskich (KS Damroka, GOKSiR Chmielno)

4-5 sierpnia: Ostrzyce – XX Puchar Jeziora Ostrzyckiego, Memoriał Witosława Labudy (UKŻ Lamelka, GOK Somonino)

11-12 sierpnia: Wdzydze – Puchar Wójta Gminy Kościerzyna (UKS Wodniacy Garczyn, Gmina Kościerzyna)

22-23 września: CSWiPR Złota Góra – XI Mistrzostwa Kartuz (UKŻ Lamelka, Gmina Kartuzy)

13 października w Kosakowie odbędzie się podsumowanie Żeglarskiego Pucharu Kaszub i wręczenie nagród zwycięzcom cyklu. Gospodarzami i organizatorami wydarzenia będą Stowarzyszenie Port Mechelinki, Gmina Kosakowo oraz PoZŻ, a patronat medialny obejmie portal Żeglarski.info.

– To już staje się naszą tradycją, że organizujemy takie odrębne uroczystości kończące i podsumowujące Puchar – mówi Filip Lipski, koordynator ŻPK z Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Robimy to, by jeszcze lepiej uhonorować dzieci i młodzież startującą w tych regatach. Tym razem dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Port Mechelinki i przychylności władz gminy Kosakowo, to właśnie tam odbędzie się ta impreza. O wszystkich szczegółach dotyczących zarówno kolejnych regat pucharowych, jak i uroczystego finału, będziemy na bieżąco informować.

Regaty o Puchar Pomorskiego i Kartuskiego Rozpoczęcia Sezonu wyłoniły zwycięzców. W klasie Optimist – pierwszy był Artur Mielewczyk (UKŻ Lamelka Kartuzy); w Cadecie – Bartłomiej Szlija (UKŻ Lamelka Kartuzy); w Omedze – Igor Tarasiuk (UKS Florek Sierakowce); a w Open – Michał Damps i Jakub Bojanowski (UKS Wiking Kamienica Królewska).

 

 

Tagi: regaty, sezon, Pomorski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851