TYP: a1

Polak wystartuje w indywidualnych regatach okołoziemskich

piątek, 1 października 2010
Weronika Morys
Velux5OceansZbigniew “Gutek” Gutkowski wystartuje 17 października w indywidualnym wyścigu dookoła świata. 29 września o 7:00 rano polski żeglarz wrócił do La Rochelle we Francji, po pomyślnym ukończeniu rejsu kwalifikacyjnego przed startem w Okołoziemskich Regatach Samotników Velux 5 Oceans. Gutek będzie pierwszym Polakiem, który weźmie udział w tych regatach.

W kwalifikacjach Gutkowski musiał przepłynąć 2 500 mil z La Rochelle we Francji do Azorów i z powrotem. Zdaniem dyrektora Velux 5 Oceans, Davida Adamsa, Gutkowski udowodnił, że jest gotowy do startu w regatach. Rejs kwalifikacyjny pokazał, że Polak posiada umiejętności żeglarskie, pozwalające na radzenie sobie w każdych warunkach. Gutek ma również duże doświadczenie w żeglowaniu - przepłynął około 100 tysięcy mil morskich - co dodatkowo wpłynęło na pozytywny wynik kwalifikacji.

Zbigniew Gutkowski jest jednym z najbardziej doświadczonych żeglarzy w Polsce. Brał udział w wielu imprezach żeglarskich o randze światowej, a w 2004 podjął próbę ustanowienia nowego rekordu opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portu na pokładzie Volvo 60 Bank BPH. Niestety uszkodzenia zmusiły go do zawinięcia do portu w Cape Town po przepłynięciu 9 500 mil.

Velux 5 Oceans to najstarsze na świecie indywidualne regaty okołoziemskie. Rozgrywane są one co 4 lata od 1982 roku. Wyścig jest najdłuższą i najtrudniejszą indywidualną konkurencją sportową na świecie. W trakcie regat skipperzy pokonują samotnie trasę o długości 300 tysięcy mil morskich. Od pierwszej edycji Velux 5 Oceans wzięło w nich udział 123 żeglarzy, ale tylko 73 ukończyło regaty.

Trasa tegorocznego wyścigu:
Velux5Oceans

Zdjęcia z poprzednich edycji regat:

Velux5Oceans Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
 Velux5Oceans  Velux5Oceans
Źródło zdjęć: www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899