TYP: a1

Po raz 10 PPJK na Jeziorze Powidzkim

piątek, 5 lipca 2013
Informacja prasowa
W dniach 29 – 30 czerwca 2013 r. po raz dziesiąty na wodach Jeziora Powidzkiego rozegrano regaty z cyklu PUCHARU POLSKI JACHTÓW KABINOWYCH. Była to jednocześnie 13ta edycja Regat „NA POWITANIE WAKACJI” o PUCHAR STAROSTY SŁUPECKIEGO. Frekwencja bardzo dopisała, przy pomostach na Hornie w Kosewie zacumowało 59 jachtów ze 163 żeglarzami na pokładach, gotowymi do regatowej rywalizacji w 8 klasach.

W sobotę chwilę po dziesiątej Starosta Słupecki – Mariusz Roga przywitał żeglarzy i dokonał uroczystego otwarcia regat.

Jeszcze ostatnie przygotowania, ustawienie trasy i o godz 12.00 startuje pierwszy wyścig. Warunki atmosferyczne sprzyjają żeglarzom, wieje dość równo z zachodu ok. 2-3 B, i do godz. 16.30 komisja sędziowska w składzie: Krzysztof Witczak, Przemysław Małyszka i Aleksandra Matynia sprawnie przeprowadza 4 wyścigi. Po pierwszym dniu rywalizacji w większości klas wyłonili się zdecydowani liderzy. Najbardziej zacięta walka trwała w klasach T2 i T3, w których po dwie załogi miały ten sam wynik punktowy. W T2 Marek Kmieć na „Rafie 2” i Paweł Ejsmont na „Dominie” mają po 2 zwycięstwa, podobnie w T3 „Zalewo” Maćka Lunitza i „Black & White” Mirka Sztuby. Wszystko rozstrzygną niedzielne wyścigi.

Podczas gdy na wodzie trwała zacięta walka, na plaży dzieci uczestniczyły w grach i zabawach sportowych prowadzonych przez p. Karolinę Wilczewską. Każde startujące dziecko otrzymało drobny upominek.

Po powrocie do portu żeglarzy spotkała miła niespodzianka. Na scenie pojawili się mali artyści z klasy 3a Szkoły Podstawowej Nr 1 w Słupcy i żywiołowo wykonali przedstawienie „Piraci” za co otrzymali zasłużone brawa, upominki i wypłynęli w „piracki rejs” na łodziach WOPR.

Wieczorem dla wszystkich szanty zagrał „Mohadick”, a po ich koncercie w żywym rytmie bawiono się do białego rana… a o 11.00 pierwszy niedzielny start.

Od rana mocno wieje 4-5B, trzeba wszystko dobrze sprawdzić, żeby nie było awarii i żeby ratownicy nie mieli roboty. Niedziela zapowiada się ciekawie. 2 ostatnie wyścigi pokazały, że w trudnych warunkach najlepiej radzą sobie najbardziej doświadczeni żeglarze.

W ciągu dwóch dni regat rozegrano 6 zaplanowanych wyścigów, wynik najsłabszego był odrzucany. W poszczególnych klasach zwyciężali:

T1 – Bartosz Piotrowski i Karol Krzyżanowski - „Piotrosiu” POL 13076 (1, 1, 1, 1, 1, DNC*), startowało 6 jachtów.
T2 – Marek Kmieć, Piotr Budzianowski i Weronika Palian – „Rafa 2” POL 10000 (2*, 1, 2, 1, 1, 1), startowało 6 jachtów.
T3 – Maciej Lunitz, Bogusław Lunitz i Michał Ilkowski – „Zalewo” POL 11137 (1, 1, 2*, 2, 1, 1), startowało 12 jachtów.
Omega Sport – Piotr Bokota, Arkadiusz Pokojski, Grzegorz Swat – „Retman Susz” POL 153 (1*, 1, 1, 1, 1, 1), startowało 6 jachtów.
Omega Klasyczna –Dariusz Górczyński, Norbert Górczyński, Michał Radziński – „APP” (1, 1, 2*, 1, 1, 2), startowało 11 jachtów.
Sigma 600 Active – Mariusz Wandasiewicz, Katarzyna Wandasiewicz – „Mawamed” (1, 2, 1, 1, 1, DNC*), startowało 7 jachtów.
Otwartopoładowe do 6m – Jarosław Wachowiak, Marek Śmiglak – POL 5245 (1, 1, 1, 1, 2*, 1), startowało 7 jachtów.
Open – Bartosz Bednarek, Brygida Jaensch, Krzysztof Jaensch, Dariusz Jaensch – „Burak” POL 1 (1*, 1, 1, 1,1 1), startowało 7 jachtów.

Zwycięzcy poszczególnych klas otrzymali bony o wartości 500 zł do realizacji w sklepie żeglarskim „SZOPENERIA”. Wszystkim uczestnikom regat wręczono pamiątkowe dyplomy a każda załoga wzięła udział w losowaniu nagród rzeczowych.

Puchar Starosty Słupeckiego zdobyła załoga jachtu „Rafa 2” w składzie: Marek Kmieć, Piotr Budzianowski i Weronika Palian, która wzięła udział we wszystkich dotychczas rozegranych na Jeziorze Powidzkim eliminacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, wygrywając przy tym tegoroczne jubileuszowe regaty.

Organizatorzy Regat „NA POWITANIE WAKACJI” o PUCHAR STAROSTY SŁUPECKIEGO, Starostwo Powiatowe w Słupcy i Stowarzyszenie „Z Wiatrem i pod Wiatr” mogli liczyć na wsparcie sponsorów: Henri Lloyd Polska , Oficynę Wydawniczą ALMA – PRESS, Konspol Bis w Słupcy, Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców Strzałkowo, Wydawnictwo „SOLIS”, Yachticon, Galeria Ostrowski za rowerem, Firma SŁOWIŃSCY, SEA LINE, UNILINK Ubezpieczenia, Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie, OLIVA, Kancelaria Brokerska FRANCZAK, OWATROL Marine, Firma KLIBER, SP z o.o. ROLGOS Gospodarstwo Rolno - Przemysłowe w Paruszewie, Firma „TWARDY” w Borzykowie, Jacht-Market i Szopeneria.pl.

Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy regatach: obsłudze biura regat pod kierownictwem p. Joanny Słowińskiej, Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratowniczemu, Straży Pożarnej, Policji, obsłudze medycznej i bosmanowi z HORNU Jurkowi Górczyńskiemu z Załogą.

Zapraszamy za rok.

Komandor Regat „Na Powitanie Wakacji” 2013
Jacek Smuszkiewicz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922