TYP: a1

Pierwsze szkolenie regatowe za nami

czwartek, 19 marca 2015
Informacja prasowa | Ewa Górska
Wczoraj (18 marca) w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego odbył się pierwszy panel szkolenia dla żeglarzy startujących na jachtach morskich pod nazwą „Go 4 speed”. Sala konferencyjna PoZŻ zapełniona była po brzegi. Przybyło ponad pół setki żeglarzy morskich reprezentujących głównie środowisko trójmiejskie, ale nie tylko – obecny był również żeglarz z Warszawy zainteresowany udziałem w regatach cyklu Pucharu Bałtyku Południowego 2015.

Szkolenie
Fot. Jędrzej Szerle

Spotkanie trwało prawie 3 godziny i składało się z trzech części. Dwie pierwsze części zajęć prowadzone były przez Adama Jankowskiego i poświęcone były strategii regatowej oraz meteorologii i praktycznego jej wykorzystania w trakcie wyścigów. Dużą część zajęła mikro meteorologia oraz oddziaływanie brzegu na sytuacje na wodzie, co ma bardzo duże znaczenie w trakcie większości wyścigów, odbywających się zazwyczaj blisko brzegu. Prowadzący wskazał również jakie powinny być priorytety w wyborze strategii wyścigu: wykorzystanie zmiany kierunku wiatru, zmiany prędkości wiatru, prądu, korzystny koniec linii wiatru. Dał również wskazówki jak prawidłowo przygotować się do regat i podkreślił wagę dobrej współpracy załogi na jachcie.

Trzecia część spotkania poświęcona była trymowi żagli. Michał Korneszczuk zajął się trymem żagli podstawowych (grot, fok i genua), dość szczegółowo opowiadając o siłach działających na żagiel w ruchu i jak to praktycznie przekłada się na żeglugę jachtu. Podpowiedział jak można wykorzystywać i zmieniać poszczególne parametry, aby żeglować maksymalnie efektywnie.

Kolejny panel szkoleniowy odbędzie się 15 kwietnia. W programie wykład i ćwiczenia Adama Jankowskiego na temat przepisów regatowych oraz dalszy ciąg wykładu Michała Korneszczuka w zakresie trymowania żagli. Wykłady są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932