TYP: a1

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Sokół

wtorek, 5 czerwca 2018
Informacja prasowa

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą, w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył prawie 26000 mil morskich, wykonując 174 zanurzenia. W piątek, 8 czerwca, w Porcie Wojennym w Gdyni odbędzie się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Sokół. To druga z czterech jednostek typu Kobben, wycofywana ze służby w Marynarce Wojennej.


Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Sokół odbędzie się 8 czerwca o godzinie 10:00 w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele dowództwa 3. Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Podwodnych, załoga okrętu oraz zaproszeni goście. Zgodnie z ceremoniałem bandera opuszczona przez dowódcę okrętu przekazana zostanie do Muzeum Marynarki Wojennej. Po wycofaniu z eksploatacji ORP Sokół jako obiekt muzealny zostanie przekazany Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Okręt podwodny ORP Sokół wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Wodowanie jednostki nastąpiło 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej Norwegii został przekazany polskim siłom zbrojnym. Po raz pierwszy na okręcie podwodnym o numerze burtowym 294 biało-czerwoną banderę podniesiono 4 czerwca 2002 roku. Uroczyste nadanie imienia i chrzest okrętu odbył się w Porcie Wojennym w Gdyni, a matką chrzestną jednostki została Grażyna Zemke.

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą OPR Sokół uczestniczył w wielu międzynarodowych ćwiczeniach m. in. Crown Eagle, Playex, Danex, Passex, Steadfast Jazz oraz w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. Pięciokrotnie brał udział w ćwiczeniu Baltops. W okresie od 27 grudnia 2006 do 30 marca 2007 roku, w ramach PKW Kondor, część załogi ORP Sokół brała udział w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. W 2003 roku ORP Sokół wygrał rywalizację w konkursie na „Przodujący okręt 3. Flotylli Okrętów” w grupie okrętów bojowych oraz o miano „Najlepszego okrętu w Marynarce Wojennej RP”.


Okręty typu Kobben, w latach świetlności były jednym z najlepszych środków do rozpoznania sytuacji w rejonie działań wojennych. Sama obecność jednostek tego typu w rejonie prowadzenia operacji wymusza zaangażowanie wielokrotnie większych sił przeciwnika. Jednostki te są trudno wykrywalne i posiadają możliwość przenoszenia różnego typu uzbrojenia. Mogą być skutecznie wykorzystane w operacjach pokojowych (blokady morskie, wymuszanie pokoju i kontrola żeglugi), w operacjach ochrony szlaków komunikacji morskiej oraz działaniach sił specjalnych. Okręty typu „Kobben” są przystosowane do działania we wszystkich rejonach świata. Wyposażone są w systemy dowodzenia i łączności NATO oraz systemy kierowania ogniem. Pełną, kompleksową modernizację do najnowszych standardów światowych okręty przeszły w latach 1990 – 1992.

Tagi: ORP Sokół, okręt, Kobben, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 September

Zmarł Józef Jaszczur-Nowicki - wychowawca i trener znakomitych żeglarzy o światowej sławie, wielu mistrzów Polski, Europy i świata, olimpijczyków w różnych klasach, także w żeglarstwie lodowym.
środa, 10 września 2003
Na Morzu Północnym, niedaleko zachodnich wybrzeżu Danii miała miejsce kolizja s/y "Bieszczady" z gazowcem "Lady Elena"; kolizja spowodowała rozbicie jachtu i niemal natychmiastowego jego zatonięcie. W katastrofie zginęło 7. żeglarzy, a jedna osoba została
niedziela, 10 września 2000