TYP: a1

Nominowani do Nagrody Kryształowego Żagla 2013

środa, 27 listopada 2013
Informacja prasowa

Fot. Tomasz Falba
27 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, pod przewodnictwem reprezentanta marszałka województwa pomorskiego Zbigniewa Ptaka, odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Kryształowego Żagla przyznawanej przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski za wybitne osiągnięcia w pomorskim żeglarstwie w bieżącym roku.

W Kapitule, której przewodniczy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zasiadają m. in. przedstawiciele POZŻ na czele z prezesem Bogusławem Witkowskim, reprezentanci Polskiego Związku Żeglarskiego, prezydent miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, grotmaszt Bractwa Kaphornowców Czesław Dyrcz oraz szefowie najważniejszych mediów regionalnych i żeglarskich: TVP Gdańsk, Radia Gdańsk, „Dziennika Bałtyckiego”, „Żagli”, „Wiatru”, Sailbooka i portalu internetowego Trójmiasto.pl.

Spośród nadesłanych wniosków Kapituła zdecydowała nominować w kategoriach:

Żeglarz Roku
  • Piotr Myszka, AZS AWFiS Gdańsk
  • Jacek Noetzel, UKS Navigo Sopot
  • Paweł Tarnowski, SKŻ Sopot
  • Przemysław Miarczyński, SKŻ Sopot
  • Krystian Szypka, YKP Gdynia

Żeglarka Roku

  • Magdalena Kwaśna, CHKŻ Chojnice
  • Maja Dziarnowska, SKŻ Sopot
  • Małgorzata Białecka, SKŻ Sopot
  • Natalia Majcher, Arka Gdynia
  • Zuzanna Rybicka, CHKŻ Chojnice

Młodzieżowiec Roku – Mężczyźni

  • Paweł Tarnowski, SKŻ Sopot
  • Jakub Marciniak, AZS PG Gdańsk
  • Marcin Badzio, Navigo Sopot
  • Załoga: Przemysław Filipowicz, YKP Gdynia, Jacek Piasecki, SKŻ Sopot
  • Załoga: Filip Florek, CHKŻ Chojnice, Dominik Janowczyk, CHKŻ Chojnice

Młodzieżowiec Roku – Kobiety

  • Klaudia Mańkucka, GKŻ Gdańsk
  • Ewa Szczęsna, CHKŻ Chojnice

Junior Roku

  • Adam Sosnowski, SKŻ Sopot
  • Załoga: Konrad Lipski, YKP Gdynia, Michał Żak, YKP Gdynia
  • Załoga: Andrzej Senkus, UKS Navigo Sopot, Kacper Ślepowroński, UKS Navigo Sopot
  • Filip Ciszkiewicz, Arka Gdynia

Juniorka Roku

  • Klaudia Mańkucka, GKŻ Gdańsk
  • Załoga: Ewa Romaniuk, YKP Gdynia, Katarzyna Goralska, YKP Gdynia
  • Karolina Lipińska, SKŻ Sopot
  • Nicole Rydz, YKS Gdynia

Junior Młodszy Roku

  • Tytus Butowski, YKP Gdynia
  • Marcin Urbański, CHKŻ Chojnice
  • Patryk Kosmalski, CHKŻ Chojnice
  • Adam Głogowski, YKS Gdynia
  • Mateusz Grochowski, SKŻ Sopot

Juniorka Młodsza Roku

  • Lidia Sulikowska, SKŻ Sopot
  • Aleksandra Melzacka, YKP Gdynia
  • Kinga Gawlińska, Arka Gdynia
  • Julia Mathea, Arka Gdynia

Trener Roku

  • Maciej Dziemiańczuk, SKŻ Sopot
  • Mirosław Laskowski, CHKŻ Chojnice
  • Henryk Płoski, CHKŻ Chojnice
  • Przemysław Struś, YKP Gdynia
  • Seweryn Kosznik, SKŻ Sopot

Sportowa Impreza Żeglarska Roku

  • Żeglarski Puchar Trójmiasta 2013
  • Mistrzostwa Świata w klasie Techno Sopot 
  • Mistrzostwa Polski Katamaranów Sopot 2013
  • VOLVO Gdynia Sailing Days
  • 62 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej 2013

Turystyczna Impreza Żeglarska Roku

  • Żeglarski Puchar Trójmiasta 2013
  • 76 Błękitna Wstęga Jeziora Charzykowskiego
  • Święto Morza 2013
  • SailBook Cup 2013
  • Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”

Żeglarski Projekt Roku

  • Projekt Żeglarski Energa Sailing
  • Konkurs „Pisz i Płyń”
  • Back To The Origin - rejs STS “Generał Zaruski” do Ekenas
  • Przepłynięcie Bałtyku Max Wójcik
  • OSTAR for Dydek 2013

Mecenat żeglarstwa

  • Ergo Hestia Sopot
  • Henri Lloyd Polska
  • Grupa Lotos
  • Grupa Energa
  • Ocean Sails

Spośród nominowanych Kapituła wyłoniła zwycięzców, którzy ogłoszeni zostaną 18 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej, która będzie finałem Święta Żeglarstwa, całodziennej imprezy żeglarskiej planowanej tego dnia w Wejherowie. Podczas gali poznamy także laureatów Nagrody Dziennikarzy i Prezesa POZŻ.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786