TYP: a1

Mocna grupa Polaków wystartuje w Pucharze Świata w Miami

poniedziałek, 28 stycznia 2019
Maciej Frąckiewicz / informacja prasowa PZŻ

W niedzielę 27 stycznia rozpoczął się żeglarski Puchar Świata klas olimpijskich w Miami. Pierwsze wyścigi odbędą się we wtorek. Na starcie stanie osiemnaścioro Polaków, na czele z mistrzynią Europy w klasie RS:X Zofia Klepacką.

[t]Zofia Klepacka[/t] [s][/s]

Będą to drugie zawody zaliczane to tegorocznego cyklu PŚ, pierwsze odbyły się we wrześniu w japońskiej Enoshimie. Pierwsze wyścigi u wybrzeży Stanów Zjednoczonych zaplanowane są dopiero na wtorek. Niedziela i poniedziałek przeznaczone będą na rejestrację zawodników oraz regulaminowe pomiary sprzętu. Do udziału w regatach zgłosiło się aż 661 żeglarzy z 59 krajów, którzy będą ścigali się w 10 klasach.

[t]Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar[/t] [s][/s]

Polskę u wybrzeży Stanów Zjednoczonych reprezentować będzie grupa 18 zawodników, na czele z aktualną mistrzynią Europy, brązową medalistką igrzysk w Londynie w klasie RS:X, Zofią Klepacką. Stawka w tej klasie będzie bardzo mocna, ponieważ na starcie staną wszystkie medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata: Holenderka Lilian de Geus, Francuzka Charline Picon i Chinka Yunxiu Lu, a także wiele innych dobrych żeglarek. Grupę polskich windsurferów uzupełniają Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń). W tym gronie również pojawią się klasowi zawodnicy, tacy jak brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata Francuz Louis Giard czy mistrz Europy Włoch Mattia Camboni.

[t]Piotr Kula[/t] [s][/s]

W klasie 470 wystartuje nasza najlepsza załoga, którą tworzą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Polki podczas wrześniowych regat Pucharu Świata w Enoshimie zajęły ósme miejsce, a w zakończonych kilka dni przed imprezą w Miami mistrzostwach Ameryki Północnej uplasowały się na czwartej pozycji.

[t]Agata Barwińska[/t] [s][/s]
 

Laser Radial reprezentowany będzie przez dwie czołowe polskie żeglarki - mistrzynię i wicemistrzynię Polski Agatę Barwińską (MOS SSW Iława) oraz Magdalenę Kwaśną (ChKŻ Chojnice). Tutaj również rywalizować będzie praktycznie cała światowa czołówka, o czym świadczy obecność tak utytułowanych zawodniczek jak Holenderka Mrit Bouwmeester, Dunka Anne-Marie Rindom czy Alison Young z Wielkiej Brytanii. Z kolei w klasie Laser Standard zobaczymy aż czterech Polaków. O jak najlepsze miejsca walczyć będą Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz, Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań).

W klasie Finn wystartuje tylko ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), a w klasie 49erFX na starcie staną Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) oraz Madeleine Zielińska i Nada Zielińska (AZS UWM Olsztyn).

Całej naszej ekipy życzymy powodzenia.
 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942