TYP: a1

Mistrzowskie Regaty Baltic Polonez Cup Race 2016

poniedziałek, 2 maja 2016
Informacja prasowa
1 czerwca rozpoczną się zgłoszenia do I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC - Baltic Polonez Cup Race 2016. Tegoroczne regaty organizowane będą przez Fundację Żeglarską Sailportal.pl, we współpracy z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ, przeprowadzone będą zgodnie z przepisami ISAF (ORC), Greenbook ORC - a żeglarze samotnicy i załogi dwuosobowe zostaną sprawdzeni na trzech różnych dystansach.


- Od dawna myślałem o tym, by regaty „Poloneza" stały się imprezą o randze Mistrzostw Polski - mówi Krzysztof Krygier, dyrektor imprezy. Dotąd wyścig był „amatorską imprezą żeglarską", dzisiaj realizujemy kolejne nasze cele którymi są organizacja profesjonalnych zawodów sportowych w grupie ORC, które wyłonią Mistrzów Polski w tej klasie, zachowanie grup towarzyszących o charakterze towarzyskim i amatorskim (grupy KWR, Open, Class) oraz wprowadzenie kilku różnych dystansów pozwalające wyłonić najlepszych z najlepszych - potrafiących skutecznie rywalizować w każdych warunkach i na każdej trasie, nie tylko na trasie długodystansowej (jak dotychczas.)

Tym samym „Polonez" staje się najtrudniejszą i najbardziej wszechstronną sportową imprezą dla żeglarzy samotników i załóg dwuosobowych w rejonie Bałtyku i w Polsce.
Wyścigi o tytuł Mistrzów Polski Samotników i Załóg Dwuosobowych rozgrywane będą według Międzynarodowej formuły ORC (Int i Club) i przepisów ISAF, pozostałe dotychczasowe grupy (KWR, Open I, Open II i Class) będą grupami towarzyszącymi.
Tegoroczny „Polonez" będzie wyjątkowym i szczególnym sprawdzeniem i przetestowaniem umiejętności żeglarzy. Planowane jest rozegranie aż 5 wyścigów na różnych dystansach, w tym:
- 13 sierpnia regaty na wewnętrznych wodach morskich na Odrze w Szczecinie (Pyromagic Szczecin 2016).
Wyścigi odbędą się w sercu Szczecina i będą komentowane na żywo dla kibiców podczas wydarzeń towarzyszących odbywającego się w tym czasie Festiwalowi Pyromagic w Szczecinie. Krótkie wyścigi będą szczególnie trudnym wyzwaniem dla grup żeglarzy samotników - o wynikach na tej trasie zadecydują: perfekcyjny start, szybkość działania i opanowanie jachtu na niewielkim akwenie, oraz taktyka i technika żeglugi w trudnych warunkach na Odrze (zmienne wiatry i prąd).
Obecność żeglarzy w Szczecinie będzie ponownie powrotem do tradycji startu honorowego „Poloneza", będzie również doskonałą okazją dla załóg, by odwiedzić nową North East Marinę, będzie można uczestniczyć w prestiżowym festiwalu sztucznych ogni Pyromagic 2016.
W CKE Stara Rzeźnia na Szczecińskiej Łasztowni zaplanowano szereg imprez towarzyszących i spotkań ze znanymi żeglarzami.

- 15 sierpnia w Świnoujściu rozegrane zostaną kolejne dwa średnie wyścigi - typu Up & Down (Świnoujście Cup 2016). Będzie to również bardzo trudne zadanie szczególnie dla żeglarzy samotników: tego typu trasy wymagają szybkości, sprawności i idealnej techniki żeglowania. Wyniki pozwolą na ocenę ogólnych umiejętności żeglarskich i regatowych żeglarzy na średniej trasie.

- 16 sierpnia startuje tradycyjny długodystansowy wyścig „O Puchar Poloneza" rozgrywany na historycznej trasie Świnoujście - Christiansø - Świnoujście (ok. 200 Mm). Wyścig ten pozwoli ocenić przede wszystkim wytrzymałość skipperów, umiejętność rozłożenia sił w czasie, taktykę żeglowania, oraz wytrzymałość jachtów. Warto tu dodać że tradycyjną trasę można pokonać na 4 sposoby, każda trasa jest inna i ma inną długość.

Wstępny harmonogram imprezy tutaj

Historyczny Puchar „Poloneza" pozostaje nagrodą główną dla żeglarza samotnika, który wygra wyścig długi w grupie ORC.

Historia regat rozpoczęła się w 1973 roku od wyścigu Kuby Jaworskiego i Jerzego Siudego rywalizujących na jachtach typu Taurus. Nazwa imprezy i głównej nagrody (puchar „Poloneza") powstała dla upamiętnienia rejsu Krzysztofa Baranowskiego. W 2010 roku wyścig reaktywowano po 27 latach przerwy.

Tagi: regaty, Polonez Cup, samotnicy
TYP: a3
0 0
Komentarze