TYP: a1

Mistrzostwa Europy Korsar Euro CUP

wtorek, 7 lipca 2015
Informacja prasowa
Podczas Orvaldi Nord CUP 2015 mieliśmy okazję śledzić rywalizację klasy Korsarz w Mistrzostwach Europy Korsar Euro CUP. Do AZS COSA Galion w Górkach Zachodnich przyjechali Korsarze z Polski, Austrii i Niemiec. Mistrzem Europy zostali Jens Grass i Birgit Schwab, najlepsza polska załoga, Piotr Danowski i Mateusz Reński, uplasowała się na 26 pozycji.Mistrzostwa Europy trwały 4 dni (1-4.04.2015). Mistrzostwa odbywają się co 2 lata.

- Jest to największa i najbardziej prestiżowa impreza w klasie, a tym samym największa również dla polskich Korsarzy – powiedział Michał Wójcik, prezes Polskiej Floty Klasy Korsarz. – W tym roku cieszymy się bardzo wysoką frekwencją. Na mistrzostwach 2 lata temu w Austrii wystartowało 40 załóg, w tym roku na starcie mamy 47 zespołów – dodał. Warto również zauważyć, że na Korsar Euro CUP poziom był bardzo wysoki. Przyjechali czołowi zawodnicy klasy – 12 mistrzów Niemiec, 8 mistrzów Europy i wielu byłych Olimpijczyków.

Załogi rozpoczęły środowym treningiem na wodzie i meczem siatkówki na lądzie, a w czwartek wystartowały do pierwszego biegu. Warunki pogodowe były naprawdę dobre i pozwoliły na płynne rozgrywanie wyścigów. Na Orvaldi Nord CUP powrócił wiatr, którego zabrakło na początku tygodnia.

- Pogoda dopisuje, warunki sprzyjają żeglarstwu regatowemu. Pierwszego dnia startów mieliśmy bardzo dobry wiatr, który pozwalał na większą rywalizację, w piątek było spokojniej, ale udało się rozegrać wszystkie zaplanowane biegi – powiedział Grzegorz Kobela z załogi POL 34, która była drugą najlepszą polską załogą mistrzostw.

Jak na razie widać wyraźnie spore różnice między naszymi polskimi załogami a tym z Niemiec czy Austrii. Podczas Orvaldi Nord CUP na mecie wszystkich startów pierwsi meldowali się właśnie Niemcy.

- Polska klasa Korsarz jest stosunkowo młoda, załogi z Niemiec i Austrii pływają nawet 30 lat, ale co najpiękniejsze w sporcie, oni cieszą się również z naszych małych osiągnięć. Kiedy zobaczyli, że jesteśmy pierwszą polską załogą na linii mety, bardzo się cieszyli, podpływali do nas i nam gratulowali, choć było to dopiero 20 miejsce w ogóle. To taka przyjaźń klasowa – mówił sternik POL 34, Robert Kobela. Grzegorz Kobela z tej samej załogi wskazał też, że ważnym czynnikiem jest doświadczenie. – Liczy się też opływanie. Dla wielu zagranicznych załóg żeglarstwo to styl życia. Niektórzy mają samochody dużo dużo starsze niż łódki, które regularnie zmieniają - powiedział Grzegorz. - Dla nas na tych zawodach ważne było też, że mieliśmy dużo wsparcia na lądzie. Koledzy z Niemiec są bardzo otwarci, podchodzili do nas, mówili co możemy zmienić, poprawić, pokazywali nam błędy w takielunku, na prawdę bardzo chętnie pomagali. Widać, że wszyscy chcą przede wszystkim, aby cała klas pięła się do góry.

Korsarz to klasa regatowa, w której startuje wiele par mieszanych, w zróżnicowanym wieku, z większym i mniejszym doświadczeniem. Za granicą wyprodukowanych jest ok. 5 tys. łódek i jest to jedna z popularniejszych klas regatowych w Europie zachodniej. Regularnie ściga się tam kilkaset jachtów i chociaż przyrost jest stały, nie jest tak bardzo widoczny jak u nas w kraju.

- Klasa Korsarz w Polsce od około 4 lat bardzo mocno się rozwija. W tym czasie w stowarzyszeniu pojawiło się 40 nowych łódek zwiększając polską flotę do ok. 50, przy czym połowa z nich ściga się regularnie. O ile jeszcze 2-3 lata temu 100 łódek było abstrakcją, o tyle w tej chwili myślimy, że jest to kwestia następnych 2-3 lat – powiedział Michał Wójcik. – Mamy nadzieję, że przewidywania te się sprawdzą i na kolejnych regatach Nord CUP ponownie zobaczymy mocną grupę Korsarzy – dodał.

Ostatecznie pierwszych 16 miejsc zgarnęli Niemcy, najlepsza polska ekipa wywalczyła 26 pozycję. Tytuł Mistrza Europy 2015 wywalczyła załoga Jens Grass i Birgit Schwab:

- Wspaniała organizacja, świetna pogoda i na dodatek wygrana. To świetnie spędzony tydzień w Polsce – podsumował starty w Górkach Zachodnich Jens Grass, nowy mistrz Europy.

Najlepsze zespoły Korsar Euro CUP 2015:

1. GER 3806: Jens Grass, Birgit Schwab, MYC (18,0)
2. GER 3721: Michael Heilingbrunner, Ute Rogers, AmSC (33,0)
3. GER 3766: Ralf Blum, Silke Kornweibel, SCV (41,0)
...
26. POL 25: Piotr Danowski, Mateusz Reński, pdnz.pl (201,0)
...
28. POL 34: Robert Kobela, Grzegorz Kobela, Yacht Club Politechniki Lubels (206,0)
29. POL 14: Jerzy Czerwiński, Piotr Duda, Lubelska Grupa Regatowa (210,0)TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972