TYP: a1

Michał Burczyński liderem, a Jarosław Radzki wiceliderem mistrzostw świata w klasie DN

poniedziałek, 18 lutego 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Michał Burczyński jest liderem, a Jarosław Radzki zajmuje drugie miejsce po pierwszym dniu mistrzostw świata w klasie DN, które odbywają się na zamarzniętym jeziorze Indian Lake w Sanach Zjednoczonych.

[t][/t] [s]Fot. Robaert Hajduk[/s]
 

W niedzielę 17 lutego na zamarzniętej tafli Indian Lake w amerykańskim stanie Ohio rozpoczęły się mistrzostwa świata seniorów w bojerowej klasie DN. Do regat przystąpiło 106 zawodników z 10 krajów: Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Rosji, Estonii i Węgier. Pogoda pozwoliła na przeprowadzenie dwóch wyścigów w każdej z trzech grup. W planach jest rozegranie siedmiu wyścigów.

Imprezę świetnie rozpoczął Michał Burczyński (AZS Olsztyn), który dwukrotnie mijał linię mety pierwszy i jest zdecydowanym liderem po pierwszym dniu zmagań. Sześć punktów za nim, na drugiej pozycji znajduje się tegoroczny mistrz Europy Jarosław Radzki (KKS Warmia Olsztyn), po tym jak dwa razy zajął miejsce czwarte. Trzeci jest Niemiec Holger Petzke (miejsca 2. i 8.).

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech reprezentantów Polski. Piątą lokatę zajmuje aktualny mistrz Polski Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki), miejsce za nim plasuje się Adam Szczęsny (KKS Warmia Olsztyn), a ósmy jest srebrny medalista mistrzostw Europy z bieżącego roku Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki).

Niestety z powodu problemów linii lotniczych, które były odpowiedzialne za transport sprzętu naszych zawodników, Polacy startują w dużym zakresie na pożyczonym sprzęcie. W związku z tym ze startu zrezygnowali świeżo upieczony wicemistrz Polski Łukasz Zakrzewski oraz czwarty zawodnik krajowych mistrzostw Dariusz Kardaś.

Na starcie zabrakło tym razem dwunastokrotnego mistrza świata i siedmiokrotnego mistrza Europy Karola Jabłońskiego (OKŻ Olsztyn), który jest zaangażowany w pomoc naszym kadrowiczom klas olimpijskich w ich przygotowaniach do najbliższych igrzysk olimpijskich w Tokio.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na poniedziałek 18 lutego. Po zakończeniu mistrzostw świata odbędą się w tym samym miejscu mistrzostwa Ameryki Północnej. Ze względu na problemy ze sprzętem, polscy bojerowcy zrezygnowali ze startu w tej imprezie.
 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786