TYP: a1

Konferencja 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce

czwartek, 11 października 2018
Informacja prasowa

Strefa żaglowców, prelekcje o szkole pod żaglami, rejsach na żaglowcach, efektach wychowania morskiego, wodniackich projektach dla osób niepełnosprawnych, wychowaniu przez sport a także prezentacje historyczne o wkładzie Marynarki Wojennej, Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego i innych klubów żeglarskich w morskie wychowanie młodzieży, a na koniec dyskusja panelowa o przyszłości wychowania morskiego w Polsce. To wszystko już  20 października 2018 roku w Gdyni podczas konferencji „100 lat Wychowania Morskiego w Polsce”.

 

Program konferencji został podzielony na trzy części. W pierwszej z nich, historycznej, czeka nas podróż do początków polskiej państwowości i pierwszych prób organizacji szeroko pojętego wychowania morskiego. Pan dr Marek Siwicki z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na podstawie znalezionych dokumentów, listów, opowiadań i prac opowie o tym, co dawał młodzieży kontakt z morzem i jak oddziaływało wychowanie morskie na młodych ludzi u progu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jan Goździkowski w Yacht Klubu Polski w Gdyni przybliży nam początki organizowania się klubów żeglarskich w Polsce – tak nad morzem, w Gdyni, jak i na śródlądziu. O tym jak tworzyło się Polskie harcerstwo wodne opowie hm. Jerzy Chrabąszcz. Prelekcję, podsumowującą wkład polskiej Marynarki Wojennej w wychowanie morskie przedstawi dr hab. Andrzej Drzewiecki z Katedry Historii Wojskowości Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

W drugiej części konferencji będziemy mogli spojrzeć na wychowanie morskie z różnych perspektyw. O tym jak to robią samorządy opowiedzą Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego ze Szczecina, który będzie mówił o szczecińskiej reprezentacji na Tall Ship Races i Piotr Królak – oficer programowy STS Generał Zaruski który wyjaśni na czym polega program edukacji morskiej w Gdańsku i jaką rolę w tym programie odgrywa żaglowiec STS Generał Zaruski. 

Wychowanie morskie od strony związku sportowego przybliży kpt. Leopold Naskręt z Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który opowie o Programie Wychowania Morskiego PoZŻ. Perspektywę oddziaływania długoterminowego w rejsie żaglowcem, na podstawie swoich doświadczeń przybliży nam Piotr Kulczycki z fundacji STS Fryderyk Chopin, która jest armatorem STS Fryderyk Chopin oraz organizatorem Niebieskiej Szkoły, a hm. Rafał Klepacz z Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP zaprezentuje Program Wychowania Wodnego ZHP.

Bardzo ciekawie zapowiada się prezentacja Fundacji Rejs Odkrywców. Wygłoszą ją Agnieszka Maszewska, Beata Wilewska i Kacper Kulczyk, którzy udowodnią, że możliwa jest realizacja skutecznego wychowania morskiego bez własnego żaglowca czy statku. I wreszcie bardzo ważna perspektywa – wychowanie morskie osób niepełnosprawnych. Poznamy ją na przykładzie projektów wodniackich dla osób niepełnosprawnych prowadzonych przez Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

Na koniec czeka nas dyskusja panelowa ekspertów, którzy zastanowią się wspólnie, co powinno być celem wychowania morskiego u progu XXI wieku, jak powinno dziś wyglądać wychowanie morskie młodzieży i na co powinniśmy kłaść nacisk wychowując młodzież.

W czasie konferencji zaplanowano też wydarzenia towarzyszące. Przez cały czas trwania konferencji, w miejscu gdzie będzie odbywać się konferencja – Hotelu Nadmorskim, zaplanowano tzw. Strefę żaglowców szkolnych. W strefie żaglowców będzie można zapoznać się z planami rejsowymi, ofertą i specyfiką STS Fryderyk Chopin, STS Generał Zaruski, STS Kapitan Borchardt, STS Pogoria i SY Zawisza Czarny.

W Sali konferencyjnej będzie prezentowana wystawa prac p. Andrzeja Górskiego, fotografa, który wykonuje zdjęcia żaglowców stuletnim aparatem fotograficznym, za pomocą XIX wiecznej techniki fotograficznej tzw. „mokrej płyty”.

Po konferencji, o godzinie 19.00 w gdyńskim klubie Contrast, dla uczestników konferencji zagra i zaśpiewa Męski Chór Szantowy ZAWISZA CZARNY.

Konferencja 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce odbędzie się 20 października 2018 roku w godzinach 9.00 – 17.00 w Hotelu Nadmorskim w Gdyni przy ul. Ejsmonda 2. Więcej informacji o konferencji oraz formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie www.wychowaniemorskie.pl. Dla zgłoszonych uczestników przewidziano przerwy kawowe oraz obiad.

Konferencja „100 lat wychowania morskiego w Polsce” jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Ponadto konferencję swoim patronatem objęli Panowie Marek Gróbarczyk – Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Wojciech Szczurek – Prezydent Miasta Gdyni, kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski – Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Tomasz Chamera – Przewodniczący PZŻ i hm. Dariusz Supeł – Przewodniczący ZHP.

Organizatorem konferencji jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP w partnerstwie z Muzeum Marynarki Wojennej, Akademią Marynarki Wojennej, Fundacją STS Fryderyk Chopin, Sail Training Association Poland, Ligą Morską i Rzeczną, Fundacją Rejs Odkrywców, Fundacją Kapitana Borchardta, Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Sponsorami konferencji są Port Gdynia i DCT Gdańsk.

Tagi: konferencja, wychowanie morskie, żaglowce
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001