TYP: a1

Już w piątek ruszają regaty Puchar Crewsavera - największe cykliczne regaty w Europie Wschodniej

poniedziałek, 15 września 2014
Informacja prasowa | Jacht Klub Kamień Pomorski
Już w najbliższy piątek rozpoczną się regaty Puchar Crewsaver – największe regaty rozgrywane cyklicznie w klasie Optimist w Europie Wschodniej.

Puchar Crewsavera

Marek Świderski – prezes zarządu Jacht Klubu Kamień Pomorski: „Gdy organizowałem po raz pierwszy te regaty w roku 2004 startowały w nich 124 jachty. To był ostatni raz gdy organizatorem był OSiR, który zaraz po tym został przejęty przez MOSiR, którego byłem dyrektorem. Byłem wtedy, w 2004 roku, raczej obserwatorem, głównym organizatorem była Ela Kucharska. Od 2005 roku miałem zaszczyt przewodniczyć organizacji tych regat. W ciągu dziesięciu lat udało się tę imprezę wypromować do największej, cyklicznie rozgrywanej imprezy w klasie Optimist w Europie. Spora w tym zasługa pracowników byłej Przystani Żeglarskiej MOSiR i członków Jacht Klubu Kamień Pomorski. Z początku regaty musieliśmy współorganizować z Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, bo w Kamieniu nie było klubu żeglarskiego, a przepisy PZŻ mówią wyraźnie, że organizatorem regat może być tylko członek PZŻ. Od 2007 roku organizację przejął UKŻ MOKiS – dzisiejszy Jacht Klub Kamień Pomorski. W tym roku też klub podpisał umowę sponsorską z firmą MAKANU – przedstawicielem marki Crewsaver, który jest sponsorem tytularnym imprezy do dnia dzisiejszego. Zorganizowaliśmy wtedy szeroką kampanię reklamową w całej Europie, co szybko zaczęło owocować zwiększoną frekwencją. W naszych regatach startowali już zawodnicy z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Czech, Ukrainy, Białorusi, Rosji i USA. Regaty były zawsze bardzo wysoko oceniane pod kontem organizacyjnym, co zaowocowało między innymi otrzymaniem przez Jacht Klub Kamień Pomorski organizacji Mistrzostw Europy w Klasie Optimist w 2010 roku i ostatecznie prawa organizacji Mistrzostw Świata w Klasie Optimist w 2015 roku. Dziś wiele wskazuje na to, że w Kamieniu Pomorskim odbędą się największe regaty jednoklasowe w historii Polski i jedne z największych regat w Europie. Na ten sukces składa się wieloletnia, ciężka praca pracowników OSiR, MOSiR i członków Jacht Klubu Kamień Pomorski”.

Do dnia dzisiejszego zgłoszenia przez Internet dokonało 437 zawodników. Wiele zagranicznych ekip przybyło do Kamienia Pomorskiego przetestować akwen przez przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata. Regaty mają zresztą swoją bardzo mocną markę w całej Europie. Gościem specjalnym ubiegłorocznych regat była Dorota Staszewska, jedenastokrotna Mistrzyni Świata w Windsurfingu, która odsłaniała wtedy swoją tablicę pamiątkową w kamieńskie Alei Mistrzów Żeglarstwa. Trofea zdobywane w Kamieniu należą do najcenniejszych w klasie Optimist.

www.jkkp.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 August

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642