TYP: a1

Jubileuszowe 50. Etapowe Regaty Turystyczne wystartują 19 lipca z Trzebieży

środa, 16 lipca 2014
Informacja prasowa | Piotr Stelmarczyk
Etapowe regaty turystyczneJuż w najbliższą sobotę, 19 lipca o godz. 10.00 rozpoczną się 50 Etapowe Regaty Turystyczne. To sztandarowa impreza żeglarska województwa zachodniopomorskiego, zawsze skupiająca około 70 jachtów i około 300 żeglarzy. W tym roku po wstępnych zgłoszeniach już widać że będzie znakomita frekwencja. Do ugoszczenia żeglarzy z całego kraju przygotowują się miejscowości nad Zalewem Szczecińskim oraz Świnoujście i Dziwnów.

W dniu 19 lipca po uroczystym otwarciu regat, o godz. 11.30 nastąpi start do pierwszego wyścigu do Świnoujścia. A w Świnoujściu następnego dnia, w niedzielę 20 lipca, przy licznej plażowej publiczności, tradycyjny wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej i wieczorem o godz. 19.00 uroczyste zakończenie tego etapu. Wszystkie zakończenia etapów są dostępne dla publiczności i zapraszamy naszych wakacyjnych gości oraz mieszkańców województwa na spotkania z żeglarzami oraz odwiedziny w portach jachtowych.

W poniedziałek najtrudniejszy etap morski, ze Świnoujścia do Dziwnowa, a o godz. 19.00 zakończenie etapu w Dziwnowie. W kolejnym dniu, wtorek 22 lipca, żeglarze popłyną do Kamienia Pomorskiego, aby od godz. 14.00 przeprowadzić wyścig o Puchar Zalewu Kamińskiego, a po wyścigu o godz. 19.00 spotkają się z mieszkańcami na zakończeniu etapu. W środę, 23 lipca, etap turystyczny po pięknej rzece Dziwnej, do Wolina. Tam także spotkanie integracyjne żeglarzy i mieszkańców o godz. 18.00. W czwartek, 24 lipca, długi wyścig Wolin – Nowe Warpno, a potem o godz. 18.00 spotkanie żeglarzy z mieszkańcami Gminy, która, podobnie jaki i inne miejscowości na trasie regat, skutecznie zagospodarowała fundusze europejskie w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego budując i remontując Port Jachtowy i jego otoczenie.

Z Nowego Warpna w dniu 25 lipca, piątek, żeglarze pożeglują do Stepnicy, aby otworzyć kolejny Port Jachtowy. Gmina Stepnica to znakomity przykład świetnego wykorzystania funduszy pozyskanych w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, w jej portach i przystaniach będzie 500 stanowisk postojowych dla jachtów żaglowych i motorowych. Ostatni wyścig to etap Stepnica – Trzebież w dniu 26 lipca. A w niedzielę, 27 lica o godz. 11.00 w Centralnym Ośrodku Żeglarskim w Trzebieży uroczyste zakończenie regat.

Regaty w tym roku wspomagają i współorganizują: Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów oraz Eljacht Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa. Pantaenius da szybki ponton, z którego zespół fotografów uwieczni zmagania żeglarzy i piękno odwiedzanych miejscowości. Obydwie firmy żeglarskie ufundują także wiele nagród, które zostaną rozlosowane na zakończeniu regat.

50 Etapowe Regaty Turystyczne zostały objęte patronatami honorowymi Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Kontradmirała Krzysztofa Teryftera, Dyrektora Urzędu Morskiego Andrzeja Borowca, Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewcza, Burmistrza Gminy i Miasta Polica Władysława Diakuna, Burmistrza Miasta i Gminy Dziwnów Grzegorza Jóźwiaka, Burmistrza Miasta i Gminy Kamień Pomorski Bronisława Karpińskiego Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Warpno Władysława Kiragi, Burmistrza Miasta i Gminy Wolin Eugeniusza Jasiewicza, Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica Andrzeja Wyganowskiego oraz Prezesa Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży Zdzisława Uherka.

Zapraszam żeglarzy do zgłoszeń, a wakacyjnych gości i mieszkańców naszego regionu na plaże i do portów na morskie widowisko.

Piotr Stelmarczyk, 15.07.2014 r.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999