TYP: a1

Dziewiąta edycja Velux 5 Oceans wyścigiem równych szans

piątek, 10 czerwca 2011

Ainhoa Sanchez/w-w-i.com
Sir Robin Know-Johnston, prezes firmy of Clipper Ventures będącej organizatorem regat VELUX 5 OCEANS, potwierdził, że dziewiąta edycja imprezy zaplanowana na lata 2014-15 będzie rozgrywana nie tylko na jachtach klasy Eco 60, które odniosły wielki sukces w zakończonym właśnie wyścigu, ale również na jednostkach zupełnie nowej klasy - SolOceans One Design. Pozwoli to żeglarzom, zarówno kobietom jak i mężczyznom, na udział w wyścigu na równych zasadach dla wszystkich. Oznacza to utrzymanie budżetów na rozsądnym poziomie, co z kolei przyciągnie zainteresowanie większej liczby zawodników i sponsorów oraz wyrówna szanse pod względem sprzętowym na wokółziemskiej trasie.


Legenda światowego jachtingu, sir Robin Knox-Johnston bez wątpienia pozostaje pionierem regat oceanicznych. To on jako pierwszy człowiek opłynął świat dookoła w rejsie non-stop, (1968-69). 42 lata później znów postanowił zrobić coś niezwykłego. W roku 1982, 13 lat po wyczynie okrążenia Ziemi na jachcie o długości zaledwie 32 stóp, Sir Robin stworzył pierwsze prawdziwe regaty dookoła świata (BOC Challenge które obecnie znamy pod nazwą VELUX 5 OCEANS) gdzie ścigały się jachty jednokadłubowe klas typu Open o długości 40, 50 i 60 stóp dając początek klasom IMOCA 60, 50 i 40.

Ze 128 osób, które w tych regatach wyruszyły w samotny rejs dookoła świata, zaledwie 77 je ukończyło, a dwie osoby nie powróciły nigdy. W trakcie zakończonej właśnie ósmej edycji, 80% jachtów znalazło się na linii mety - co jest rekordem w wokółziemskich regatach.

Trasa i porty etapowe kolejnej edycji regat 5 OCEANS które wystartują w roku 2015 zostaną ogłoszone w terminie późniejszym.

Źródło: www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 July

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972