TYP: a1

Dziewiąta edycja Velux 5 Oceans wyścigiem równych szans

piątek, 10 czerwca 2011

Ainhoa Sanchez/w-w-i.com
Sir Robin Know-Johnston, prezes firmy of Clipper Ventures będącej organizatorem regat VELUX 5 OCEANS, potwierdził, że dziewiąta edycja imprezy zaplanowana na lata 2014-15 będzie rozgrywana nie tylko na jachtach klasy Eco 60, które odniosły wielki sukces w zakończonym właśnie wyścigu, ale również na jednostkach zupełnie nowej klasy - SolOceans One Design. Pozwoli to żeglarzom, zarówno kobietom jak i mężczyznom, na udział w wyścigu na równych zasadach dla wszystkich. Oznacza to utrzymanie budżetów na rozsądnym poziomie, co z kolei przyciągnie zainteresowanie większej liczby zawodników i sponsorów oraz wyrówna szanse pod względem sprzętowym na wokółziemskiej trasie.


Legenda światowego jachtingu, sir Robin Knox-Johnston bez wątpienia pozostaje pionierem regat oceanicznych. To on jako pierwszy człowiek opłynął świat dookoła w rejsie non-stop, (1968-69). 42 lata później znów postanowił zrobić coś niezwykłego. W roku 1982, 13 lat po wyczynie okrążenia Ziemi na jachcie o długości zaledwie 32 stóp, Sir Robin stworzył pierwsze prawdziwe regaty dookoła świata (BOC Challenge które obecnie znamy pod nazwą VELUX 5 OCEANS) gdzie ścigały się jachty jednokadłubowe klas typu Open o długości 40, 50 i 60 stóp dając początek klasom IMOCA 60, 50 i 40.

Ze 128 osób, które w tych regatach wyruszyły w samotny rejs dookoła świata, zaledwie 77 je ukończyło, a dwie osoby nie powróciły nigdy. W trakcie zakończonej właśnie ósmej edycji, 80% jachtów znalazło się na linii mety - co jest rekordem w wokółziemskich regatach.

Trasa i porty etapowe kolejnej edycji regat 5 OCEANS które wystartują w roku 2015 zostaną ogłoszone w terminie późniejszym.

Źródło: www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786