TYP: a1

Dobry początek polskich żeglarzy w Pucharze Świata

wtorek, 2 kwietnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Wojciech Artyniew
Archiwum Kredyt Bank-PZŻ
Agnieszka Skrzypulec z Natalią Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin) w klasie 470 kobiet po pierwszym dniu regat o Puchar Księżniczki Zofii zajmują doskonałą drugą pozycję. Dobre otwarcie zaliczyli również w klasie Finn Piotr Kula (BTŻ Biskupiec), który sklasyfikowany jest na 8 miejscu oraz Anna Weinzieher w klasie Laser Radial, która jest 10.

Silny zachodni wiatr przywitał uczestników regat o Puchar Księżniczki Zofii. Pierwszego dnia zaplanowanych było po 2 wyścigi w każdej z klas, jednak z powodu zbyt porywistego wiatru nie wszędzie udało się organizatorom zrealizować plan.

W klasie 470 kobiet znakomicie zaprezentowała się załoga Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik dwukrotnie finiszując na 2 miejscu i uznając wyższość tylko bardzo doświadczonej załogi z Wielkiej Brytanii SophieWeguelin / EilidhMacintyre. Silny wiatr był do tej pory słabszą stroną Agnieszki Skrzypulec, ale od kiedy połączyła swoje siły z nową załogantką okazało się, że właśnie w takich warunkach zawodniczki czują się bardzo dobrze. Druga polska załoga Julia Rokosz / Karolina Kowalewska (KS Spójnia Warszawa) zajmują 24 pozycję.

Wiatru mieliśmy dzisiaj od 20 do 28 węzłów, duża fala, dziewczyny startowały słabo, ale bardzo szybko płynęły i już na pierwszym znaku prowadziły. Żeglowały dosyć bezpiecznie na kursach spinakerowych, co sprawiło, że atakujące Brytyjki zarówno w pierwszym jak i drugi wyścigu zdołały wyprzedzić nasze zawodniczki – relacjonuje trener kadry Zdzisław Staniul.

Udanie rozpoczął regaty Piotr Kula w klasie Finn. Olimpijczyk z Londynu w pierwszym wyścigu dopłynął do mety na piątej pozycji. Nieco gorzej było w drugim biegu, w którym Kula zameldował się na mecie na 15 pozycji, jednak łącznie daje mu to wysokie 8 miejsce. Liderami po dzisiejszym dniu są brązowy medalista Igrzysk Francuz Jonathan Lobert oraz Brytyjczyk Giles Scott. Pozostali nasi młodzi zawodnicy sklasyfikowani są w czwartej i piątej dziesiątce.

Znakomity początek w klasie Laser Radial zaliczyła Anna Weinzieher, która zajęła dwukrotnie czwarte miejsce i w klasyfikacji generalnej jest na pozycji dziesiątej. Paulina Czubachowska oraz Agata Barwińska zajmują miejsca w trzeciej dziesiątce.

W klasie Laser Jonasz Stelmaszyk (KS Spójnia Warszawa) rozpoczął od znakomitego piątego miejsca, ale w drugim wyścigu dopłynął dopiero 27. Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) początkowo został sklasyfikowany w drugiej dziesiątce. Komisja sędziowska zweryfikowała jednak wyniki i Ziemiński, który początkowo w pierwszym biegu był zdyskwalifikowany, został ostatecznie sklasyfikowany w tym wyścigu na 3 miejscu, co daje mu łącznie bardzo wysoką 7 pozycję.

W klasie 49er niestety nie było dane wystartować naszym zawodnikom, gdyż komisja regatowa ze względu na zbyt trudne warunki wietrzne przełożyła wyścigi na kolejny dzień.

Regaty o Puchar Księżniczki Zofii zakończą 6 kwietnia wyścigi medalowe, w których mamy nadzieje zobaczyć jak najwięcej zawodników z Polski.

Zapraszamy do śledzenia wyników na www.trofeoprincesasofia.org. Relacje można znaleźć na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego www.pya.org.pl oraz na facebooku www.facebook.com/polsailing.

***

Polski Związek Żeglarski (www.pya.org.pl) - celem Związku jest zrzeszanie klubów i stowarzyszeń żeglarskich, popieranie rozwoju żeglarstwa we wszystkich jego formach, reprezentowanie interesów stowarzyszonych w nim osób. Jako Narodowy Związek Sportowy prowadzi szkolenie żeglarskie na wszystkich poziomach rywalizacji sportowej. Odpowiada za przygotowania Kadry Narodowej w żeglarstwie do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. W roku 2013 żeglarstwo zostało uznane jako jedna z priorytetowych dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Starty Kadry Narodowej w żeglarstwie wspierają: Kredyt Bank SA, ENERGA SA.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001