TYP: a1

Dobry początek polskich żeglarzy w Pucharze Świata

wtorek, 2 kwietnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Wojciech Artyniew
Archiwum Kredyt Bank-PZŻ
Agnieszka Skrzypulec z Natalią Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin) w klasie 470 kobiet po pierwszym dniu regat o Puchar Księżniczki Zofii zajmują doskonałą drugą pozycję. Dobre otwarcie zaliczyli również w klasie Finn Piotr Kula (BTŻ Biskupiec), który sklasyfikowany jest na 8 miejscu oraz Anna Weinzieher w klasie Laser Radial, która jest 10.

Silny zachodni wiatr przywitał uczestników regat o Puchar Księżniczki Zofii. Pierwszego dnia zaplanowanych było po 2 wyścigi w każdej z klas, jednak z powodu zbyt porywistego wiatru nie wszędzie udało się organizatorom zrealizować plan.

W klasie 470 kobiet znakomicie zaprezentowała się załoga Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik dwukrotnie finiszując na 2 miejscu i uznając wyższość tylko bardzo doświadczonej załogi z Wielkiej Brytanii SophieWeguelin / EilidhMacintyre. Silny wiatr był do tej pory słabszą stroną Agnieszki Skrzypulec, ale od kiedy połączyła swoje siły z nową załogantką okazało się, że właśnie w takich warunkach zawodniczki czują się bardzo dobrze. Druga polska załoga Julia Rokosz / Karolina Kowalewska (KS Spójnia Warszawa) zajmują 24 pozycję.

Wiatru mieliśmy dzisiaj od 20 do 28 węzłów, duża fala, dziewczyny startowały słabo, ale bardzo szybko płynęły i już na pierwszym znaku prowadziły. Żeglowały dosyć bezpiecznie na kursach spinakerowych, co sprawiło, że atakujące Brytyjki zarówno w pierwszym jak i drugi wyścigu zdołały wyprzedzić nasze zawodniczki – relacjonuje trener kadry Zdzisław Staniul.

Udanie rozpoczął regaty Piotr Kula w klasie Finn. Olimpijczyk z Londynu w pierwszym wyścigu dopłynął do mety na piątej pozycji. Nieco gorzej było w drugim biegu, w którym Kula zameldował się na mecie na 15 pozycji, jednak łącznie daje mu to wysokie 8 miejsce. Liderami po dzisiejszym dniu są brązowy medalista Igrzysk Francuz Jonathan Lobert oraz Brytyjczyk Giles Scott. Pozostali nasi młodzi zawodnicy sklasyfikowani są w czwartej i piątej dziesiątce.

Znakomity początek w klasie Laser Radial zaliczyła Anna Weinzieher, która zajęła dwukrotnie czwarte miejsce i w klasyfikacji generalnej jest na pozycji dziesiątej. Paulina Czubachowska oraz Agata Barwińska zajmują miejsca w trzeciej dziesiątce.

W klasie Laser Jonasz Stelmaszyk (KS Spójnia Warszawa) rozpoczął od znakomitego piątego miejsca, ale w drugim wyścigu dopłynął dopiero 27. Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) początkowo został sklasyfikowany w drugiej dziesiątce. Komisja sędziowska zweryfikowała jednak wyniki i Ziemiński, który początkowo w pierwszym biegu był zdyskwalifikowany, został ostatecznie sklasyfikowany w tym wyścigu na 3 miejscu, co daje mu łącznie bardzo wysoką 7 pozycję.

W klasie 49er niestety nie było dane wystartować naszym zawodnikom, gdyż komisja regatowa ze względu na zbyt trudne warunki wietrzne przełożyła wyścigi na kolejny dzień.

Regaty o Puchar Księżniczki Zofii zakończą 6 kwietnia wyścigi medalowe, w których mamy nadzieje zobaczyć jak najwięcej zawodników z Polski.

Zapraszamy do śledzenia wyników na www.trofeoprincesasofia.org. Relacje można znaleźć na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego www.pya.org.pl oraz na facebooku www.facebook.com/polsailing.

***

Polski Związek Żeglarski (www.pya.org.pl) - celem Związku jest zrzeszanie klubów i stowarzyszeń żeglarskich, popieranie rozwoju żeglarstwa we wszystkich jego formach, reprezentowanie interesów stowarzyszonych w nim osób. Jako Narodowy Związek Sportowy prowadzi szkolenie żeglarskie na wszystkich poziomach rywalizacji sportowej. Odpowiada za przygotowania Kadry Narodowej w żeglarstwie do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. W roku 2013 żeglarstwo zostało uznane jako jedna z priorytetowych dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Starty Kadry Narodowej w żeglarstwie wspierają: Kredyt Bank SA, ENERGA SA.
TYP: a3
0 0
Komentarze