TYP: a1

Dobre miejsca Polaków po wietrznym dniu na Pucharze Europy na Majorce

piątek, 5 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Piotr Kula (Finn) zajmują czwarte, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) dziewiąte miejsce po wyścigach w silnym wietrze podczas Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.Czwarty dzień Pucharu Księżniczki Zofii u wybrzeży Majorki, który zaliczany jest do Pucharu Europy klas olimpijskich, minął pod znakiem silnego wiatru, dochodzącego do blisko 30 węzłów. W regatach bierze udział 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigają się w 10 klasach.


Przy takiej pogodzie miejsca drugie, szóste oraz siedemnaste w klasie 49er zajęła czwarta ekipa mistrzostw Starego Kontynentu, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), dzięki czemu awansowała z pozycji siódmej na czwartą. Z kolei nasi wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), najpierw zajęli miejsce siedemnaste, a następnie szesnaste oraz dwunaste. W efekcie spadli klasyfikacji generalnej z pozycji czwartej na dziewiątą. Liderami pozostali Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsca 10., 4. i 1.). Pięćdziesiątą trzecią pozycję zajmują natomiast Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), na dziewięćdziesiątej piątej znajdują się Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS AQUA Włocławek/TKZ Toruń).

W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX, młode Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) zajęły miejsca osiemnaste, ósme oraz piętnaste i zanotowały spadek z pozycji szóstej na dziewiątą. Z kolei na starcie nie stanęły w czwartek siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), w wyniku czego spadły z lokaty czterdziestej siódmej na pięćdziesiątą czwartą. Nowymi liderkami zostały mistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze (miejsca 11., 9. i 3.).

Świetnie w klasie Finn zaprezentował się ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który dwukrotnie był trzeci w złotej grupie i dzięki temu przesunął się w klasyfikacji generalnej z pozycji trzynastej aż na czwartą. Z kolei Krzysztof Stromski (YC Rewa) w pierwszym wyścigu był czterdziesty pierwszy, a w następnym nie wystartował, przez co zamienił pozycję trzydziestą siódmą na trzydziestą ósmą. Osiemdziesiąte miejsce zajmuje Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), osiemdziesiąty drugi jest Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa), a jedną pozycję dalej plasuje się Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice). Prowadzenie utrzymał Andrew Maloney z Nowej Zelandii (miejsca 6. i 14.).Dobry dzień w klasie 470 mają za sobą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), ponieważ mijały linię mety jako drugie oraz piąte, co poskutkowało awansem z pozycji dwudziestej na jedenastą. Liderkami pozostały Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz (miejsca 1. i 13.).

 

Wśród mężczyzn pięćdziesiątą piątą lokatę zajmują Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn), a na sześćdziesiątej ósmej pozycji plasują się ich klubowi koledzy, Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). Na czele stawki umocnili się aktualni mistrzowie Europy, Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom (miejsca 3. i 3.). Oba polskie duety dopiero wchodzą w wiek seniorski więc te zawody służą im głównie do zbierania cennego doświadczenia w takiej stawce. Obecnie są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa.


W klasie Laser Radial Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęła tym razem miejsca trzydzieste dziewiąte oraz dwudzieste dziewiąte i przesunęła się z pozycji jedenastej na szesnastą. Natomiast znacznie lepiej w silnowiatrowych warunkach poradziła sobie Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która była tego dnia druga oraz dziewiąta i zamieniła lokatę pięćdziesiątą piątą na trzydziestą trzecią. Niezmiennie prowadzi brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, Dunka Anne-Marie Rindom (miejsca 13. i RET-wycofała się).

W męskim Laserze Standardzie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem nadal jest Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który w srebrnej grupie zajął miejsca szesnaste oraz trzydzieste czwarte i jest dopiero osiemdziesiąty czwarty. Z pozycji sto dziewiętnastej na dziewięćdziesiątą trzecią przesunął się Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 7. i 3.), a pozostali nasi reprezentanci zajmują miejsca powyżej setnego: Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa) - 121. miejsce, Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - 125. miejsce, Kacper Błaszczyk (TS Kuźnia Rybnik) - 162. miejsce, Jakub Marciniak (JKW Poznań) - 174. miejsce i Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) - 175. miejsce. Na prowadzenie wysunął się Christopher Barnard ze Stanów Zjednoczonych (miejsca 8. i 11.).
 

Natomiast na trzydziestej dziewiątej pozycji w klasie Nacra 17 znajdują się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, po tym jak w grupie srebrnej miejsca piąte oraz szesnaste przedzielili falstartem. Czterdziestą piątą lokatę zajmują Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 7., 9. i 11.). Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Prowadzenia nie oddali Jason Waterhouse i Lisa Darmanin z Nowej Zelandii (miejsca 5., 10. i 3.).

Na starcie zabrakło naszych windsurferów z klasy RS:X, którzy skupiają się głównie na przygotowaniach do rozpoczynających się tuż po Pucharze Księżniczki Zofii mistrzostw Europy. Odbędą się one w tym samym miejscu. Z tego samego powodu z udziału w regatach Pucharu Europy zrezygnowała cała światowa czołówka deskarzy. Polacy rozpoczną tam walkę o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek 5 kwietnia na godzinę 11:00. Regaty potrwają do soboty 6 kwietnia.

 

 
Tagi: regaty, Puchar Księżniczki Zofii
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899