TYP: a1

Do granic Niepodległej – uczestnicy rejsu wyłonieni

piątek, 16 marca 2018
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Znamy już osiemnastu laureatów III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji, którzy w maju, w ramach projektu Do granic Niepodległej, wezmą udział w czterodniowym rejsie na „Zawiszy Czarnym”.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

W przeprowadzonym w środę 14 marca III Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji rywalizowało czterdziestu sześciu uczniów klas VI i VII szkół podstawowych z całego województwa pomorskiego. Wszyscy brali wcześniej udział w warsztatach nawigacyjnych, zorganizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

– Warsztaty dla szkół z naszego subregionu odbywają od trzech lat  – mówi Iwona Poźniak, konsultantka z ODN w Słupsku. – Spodobały się one Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego, więc postanowiliśmy w tym roku realizować je również w Gdyni. W sumie wzięło w nich udział około 200 uczestników. Co ważne, były skierowane nie tylko do uczniów, ale też do nauczycieli.

Dzięki sprawnej pracy jury – kmdr. Dariusza Kloskowskiego i Iwony Poźniak, konsultantów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku; Leopolda Naskręta z Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Mirosława Lamkowskiego ze Szkoły Żeglarstwa Magola – znamy już laureatów konkursu.

Tytuł Mistrza Nawigacji otrzymała Marta Suliga (Szkoła Podstawowa nr 5 w Słupsku), drugie miejsce zajął Paweł Kata (SP nr 9 w Rumi), a trzecie Dawid Mikołajczak (SP nr 2 w Ustce).

Wyróżnieniami uhonorowano z kolei: Patryka Jakiela (SP nr 5 w Słupsku), Igora Rostkowskiego (SP w Łebie), Kacpra Bokacza (SP w Zaleskich), Julię Nakoneczną (SP w Kobylnicy), Paulinę Wojtaszek (SP w Kobylnicy) i Maję Jabłczyńską (SP nr 9 w Słupsku).

Wszyscy laureaci zostaną nagrodzeni podczas gali, 23 kwietnia w Słupsku. Dodatkowo będą mogli wziąć udział w czterodniowym rejsie „Zawiszą Czarnym”. Popłyną z nimi również uczniowie z kolejnymi najlepszymi wynikami:  Alicja Szcześniak (SP Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie), Joanna Lisiak i Dominika Krasucka (obie SP nr 2 w Ustce), Radosław Bieniek i Daria Lewicz (SP w Zaleskich), Lena Hołda i Antoni Feluś (SPP w Kwidzynie), Krzysztof Wyczliński (SP CET w Kowalach) oraz Tomasz Lubecki (ZS w Lipuszu).

W rejsie Do granic Niepodległej weźmie udział także szóstka nauczycieli – Anna Wolikowska (SP nr 2 w Słupsku), Małgorzata Gudalewska (SP nr 9 w Rumi), Beata Zduniak (SP nr 2 w Ustce), Magdalena Dominiak-Marzec (SP w Łebie), Joanna Ploch (SP w Kobylnicy) oraz Magdalena Szałek (SP w Zaleskich). Ich podopieczni zajęli w konkursie najwyższe miejsca.

Uczestnicy projektu Do granic Niepodległej w dniach 15-18 maja wezmą udział w rejsie na „Zawiszy Czarnym”, zorganizowanym w ramach wojewódzkich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcerski żaglowiec będzie płynął wzdłuż morskich granic II Rzeczypospolitej, a jej załogę czekają nie tylko zajęcia na morzu, ale również program edukacyjny na lądzie. Dzięki temu młodzież lepiej pozna historię Polski w stulecie odzyskania niepodległości.

Organizatorem projektu Do granic Niepodległej jest Pomorski Związek Żeglarski, a głównym partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

 

Tagi: rejs, Pomorski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521