TYP: a1

Co możemy zrobić dla Zatoki Gdańskiej?

czwartek, 22 listopada 2018
Informacja prasowa

Daj się wciągnąć do dyskusji o tym, jak współużytkownicy wody i plaż mogą działać na rzecz naszego akwenu. Czy możemy bez wyrzutów sumienia do morza wrzucić skórkę od banana? Co można złapać przy pomocy płetwy sterowej jachtu? Którzy z fanów wodnych atrakcji nad Zatoką śmiecą? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi paneliści.

[t][/t] [s]Fot. B. Modelski/Regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018[/s]Teoretycznie zarówno mieszkańcy Trójmiasta jak i przyjezdni chcieliby, żeby morze było wolne od śmieci a plaża nieskazitelnie czysta.  W sobotę 24 listopada porozmawiamy o tym, jak to wygląda w praktyce. Co naszej wodzie szkodzi, ile kosztuje sprzątanie i jak zwykły turysta czy wodniak może działać proekologicznie. Czy tak naprawdę chce? Społeczności żeglarskie na całym świecie podejmują różne inicjatywy na rzecz środowiska wodnego – czy my też możemy się czymś pochwalić w tej dziedzinie? I czy nasi żeglarze są chętni, aby dać przykład innym?

Organizatorzy panelu, Yacht Club Gdańsk, organizator regat Nord Cup Gdańsk, Stowarzyszenie Klasy Nautica 450 oraz Centrum Hevelianum zapraszają do Wozowni przy Centrum Hevelianum na spotkanie o naszych postawach wobec środowiska i ekologicznie zrównoważonych praktykach na wodzie.

Do dyskusji włączą się:

Michał Bała ze Stacji Morskiej imienia Prof. Krzysztofa Skóry - Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent oceanografii, specjalizujący się w biologii morza, a prywatnie miłośnik przyrody i zapalony wędkarz.

Leszek Paszkowski – dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, gospodarz gdańskich marin i plaż, a także ich aktywny użytkownik - jako mors i sternik jachtowy,

Bogusław Witkowski – niezwykle zasłużony dla polskiego morza,  honorowy członek Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej , prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego zrzeszającego wszystkie pomorskie jacht kluby,  

Paweł Kołodziński – doświadczony zawodnik klasy 49er, medalista Mistrzostw Europy oraz reprezentant Polski na Olimpiadzie w Londynie i Rio.

Dyskusję poprowadzi: Michał Korneszczuk – utytułowany zawodnik regatowy, organizator regat żeglarskich Nord Cup oraz szef polskiego oddziału firmy Pantaenius specjalizującej się w ubezpieczeniach jachtów.  

Liczymy także na pytania od publiczności.

Dyskusja „Czy żeglarstwo może być eko?” odbędzie się 24 listopada (sobota) o g. 14.00 w budynku Wozowni przy Centrum Hevelianum, Gdańsk, ul. Gradowa 8.

Aktualne informacje o wydarzeniu znajdują się na https://www.facebook.com/events/354972688407606/
 

Tagi: żeglarstwo, dyskusja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 May

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933