TYP: a1

Biało-czerwona załopocze na morzach i oceanach

czwartek, 28 marca 2013
Informacja prasowa

Fot. Agnieszki i Włodka Bilińskich - s/y Safran
Już niedługo nastąpi otwarcie wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, organizowanej z okazji Dnia Flagi RP. To prawdziwa gratka dla miłośników żeglarstwa. Na wystawie zaprezentowane zostaną dokonania polskich żeglarzy i pięknych żaglowców pływających pod biało-czerwoną banderą sportową w najbardziej odległych zakątkach Ziemi.

Wystawa zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ organizatorom udało się zebrać na jednej ekspozycji zdjęcia zarówno z historycznych, jak i współczesnych rejsów. Na wystawie będzie można podziwiać zdjęcia polskich żeglarzy m.in. Jacka Pałkiewicza, Henryka Jaskuły, Tomasza Cichockiego, ale również żeglarek m.in. Nataszy Caban.

Plejada znakomitych żeglarzy udostępniła nam swoje zdjęcia. Sukcesy bohaterów wystawy odnoszone pod biało-czerwoną banderą sportową, uzmysławiają, że my Polacy mamy bardzo dużo powodów do dumy” - mówi Damian Święs, Dyrektor ds. Wystaw z firmy MOVIDA, organizatora ekspozycji.

Na jednostki pod biało-czerwoną banderą mówiło się kiedyś „kawałek Polski”. A pod biało-czerwoną Polacy przemierzali morza i oceany na statkach, jachtach, żaglowcach, szalupach, a nawet kajakach. Ścigali się również, niejednokrotnie zwycięsko, w regatach – począwszy od wokółziemskich po olimpijskie. „Chcemy Państwu przedstawić niezwykłą historię polskiego żeglarstwa, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy” - mówi Damian Święs.

Wystawa zostanie otwarta w Dniu Flagi PR - 02 maja 2013 r. przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Jej zwiedzanie będzie bezpłatne i możliwe do 16 czerwca 2013 r. Po tym czasie odwiedzi inne miasta Polski.

Zapraszamy na: www.bialo-czerwona.org, www.facebook.com/bialoczerwona, gdzie można na bieżąco śledzić przygotowania do jej otwarcia.

Partnerem medialnym wydarzenia jest: tawernaskipperow.pl, TVP INFO, TVP Historia, National Geographic Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895