TYP: a1

Biało-czerwona załopocze na morzach i oceanach

czwartek, 28 marca 2013
Informacja prasowa

Fot. Agnieszki i Włodka Bilińskich - s/y Safran
Już niedługo nastąpi otwarcie wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, organizowanej z okazji Dnia Flagi RP. To prawdziwa gratka dla miłośników żeglarstwa. Na wystawie zaprezentowane zostaną dokonania polskich żeglarzy i pięknych żaglowców pływających pod biało-czerwoną banderą sportową w najbardziej odległych zakątkach Ziemi.

Wystawa zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ organizatorom udało się zebrać na jednej ekspozycji zdjęcia zarówno z historycznych, jak i współczesnych rejsów. Na wystawie będzie można podziwiać zdjęcia polskich żeglarzy m.in. Jacka Pałkiewicza, Henryka Jaskuły, Tomasza Cichockiego, ale również żeglarek m.in. Nataszy Caban.

Plejada znakomitych żeglarzy udostępniła nam swoje zdjęcia. Sukcesy bohaterów wystawy odnoszone pod biało-czerwoną banderą sportową, uzmysławiają, że my Polacy mamy bardzo dużo powodów do dumy” - mówi Damian Święs, Dyrektor ds. Wystaw z firmy MOVIDA, organizatora ekspozycji.

Na jednostki pod biało-czerwoną banderą mówiło się kiedyś „kawałek Polski”. A pod biało-czerwoną Polacy przemierzali morza i oceany na statkach, jachtach, żaglowcach, szalupach, a nawet kajakach. Ścigali się również, niejednokrotnie zwycięsko, w regatach – począwszy od wokółziemskich po olimpijskie. „Chcemy Państwu przedstawić niezwykłą historię polskiego żeglarstwa, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy” - mówi Damian Święs.

Wystawa zostanie otwarta w Dniu Flagi PR - 02 maja 2013 r. przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Jej zwiedzanie będzie bezpłatne i możliwe do 16 czerwca 2013 r. Po tym czasie odwiedzi inne miasta Polski.

Zapraszamy na: www.bialo-czerwona.org, www.facebook.com/bialoczerwona, gdzie można na bieżąco śledzić przygotowania do jej otwarcia.

Partnerem medialnym wydarzenia jest: tawernaskipperow.pl, TVP INFO, TVP Historia, National Geographic Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932