TYP: a1

Akcja "Pomorze na morze" - podsumowanie

poniedziałek, 16 września 2013
Natalia Majcher / Informacja prasowa
Zawisza-Czarny
Fot. Patrycja Spytek
5 dni, 20 rejsów, 564 zadowolonych uczestników, a także pierwsza w 52-letniej historii "Zawiszy Czarnego" kobieta kapitan – to najkrótszy bilans drugiej edycji projektu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego "Pomorze na morze".

Dzieci i młodzież z gmin i powiatów z terenu całego województwa pomorskiego mogły zasmakować żeglowania i kontaktu z morzem w dniach 11-15 września. "Zawisza Czarny" zabierał ich z Gdyni w rejsy po Zatoce Gdańskiej cztery razy w ciągu dnia. Nie były to jednak zwyczajne przejażdżki. Załoga Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni (które jest armatorem "Zawiszy") zapewniła uczestnikom aktywne żeglowanie. Mimo padającego od czasu do czasu deszczu nikt nie narzekał na pogodę. Stawianie i zrzucanie żagli, manewry portowe, czy wchodzenie na maszty skutecznie rozgrzewały uczestników rejsów.

Po zejściu na ląd większość grup zwiedzała legendarny jacht "Opty" Leonida Teligi, na którym opłynął on samotnie świat dookoła jako pierwszy Polak w historii. Jednostkę można oglądać w Jacht Klubie Morskim Gryf w ramach projektu POZŻ realizowanego z okazji Roku Teligi. Przebieg historycznego rejsu słynnego żeglarza uczestnicy projektu mogli poznać z pokazywanego im filmu dokumentalnego.

O tym jakie wrażenie wywarły na uczestnikach akcji "Pomorze na morze" jego atrakcje przeczytać można w księdze pamiątkowej projektu. I tak np. mali żeglarze z Chojnic dopytywali się czy w przyszłym roku też będą mogli popłynąć "Zawiszą Czarnym". Uczniowie Zespołu Szkół z Tuchlina byli pod wrażeniem osobowości Leonida Teligi. Stwierdzili nawet, że "człowiek i morze mogą tworzyć trudny, ale niezwykle wartościowy związek". Zaś klasa I D z Pierwszego Liceum Ogólnokształcącego w Pucku dziękowała za możliwość (ekstremalnego jak dla nich doświadczenia) wejścia na maszty "Zawiszy Czarnego".

Wydarzeniem "Pomorza na morza" było mianowanie pani Aleksandry Emche na kapitana "Zawiszy Czarnego", które nastąpiło w sobotę 14 września o godz. 8 na pokładzie żaglowca. W jej pierwszym rejsie uczestniczył jeszcze kapitan Andrzej Kałamaja, ale już kolejne były prowadzone przez nią samodzielnie. Tak się złożyło, że akurat w tym rejsie udział wzięły harcerki z 40 Drużyny Harcerek ZHR Potok z Gdyni. Było więc i żeglarsko, i harcersko, i kobieco.

W tej edycji projektu uczestniczyli: Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17 Gdańsk Oliwa, Gimnazja nr 1 i 2 w Chojnicach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnicach, Zespół Szkół Sportowych z Człuchowa, Zespół Szkół z Kamienicy Królewskiej, Zespół Szkół z Gowidlina, Szkoła Podstawowa z Łyśniewa, Szkoła Podstawowa z Puzdrowa, Szkoła Podstawowa z Jelonka, Gimnazjum z Sierakowic, Zespół Szkół z Tuchlina, Szkoła Podstawowa z Lisich Jam, Szkoła Podstawowa z Sierakowic, Szkoła Podstawowa z Załakowa, Szkoła Podstawowa z Mojusza, Gimnazjum Sportowe z Nowego Dworu Gdańskiego, Parafialna Szkoła Podstawowa z Żukowa, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach, 40 Gdyńska Drużyna Harcerek ZHR "Potok", Szkoła Podstawowa z Jastarni, Gimnazjum z Jastarni, Liceum Publiczne z Pucka, Szkoła Podstawowa z Pucka, Gimnazjum Publiczne z Pucka oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym z Gdyni.

Projekt "Pomorze na morze" zorganizowany został przy wsparciu Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, Starostwa Powiatowego w Człuchowie, Urzędu Miasta Jastarni, Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim, Urzędu Miasta w Pucku i Urzędu Gminy w Sierakowicach.

W obu odsłonach akcji "Pomorza na morze" (pierwsza odbyła się w czercu podczas Święta Morza) wzięło udział prawie 1,1 tysiąca osób.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971