TYP: a1

Akcja "Pomorze na morze" - podsumowanie

poniedziałek, 16 września 2013
Natalia Majcher / Informacja prasowa
Zawisza-Czarny
Fot. Patrycja Spytek
5 dni, 20 rejsów, 564 zadowolonych uczestników, a także pierwsza w 52-letniej historii "Zawiszy Czarnego" kobieta kapitan – to najkrótszy bilans drugiej edycji projektu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego "Pomorze na morze".

Dzieci i młodzież z gmin i powiatów z terenu całego województwa pomorskiego mogły zasmakować żeglowania i kontaktu z morzem w dniach 11-15 września. "Zawisza Czarny" zabierał ich z Gdyni w rejsy po Zatoce Gdańskiej cztery razy w ciągu dnia. Nie były to jednak zwyczajne przejażdżki. Załoga Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni (które jest armatorem "Zawiszy") zapewniła uczestnikom aktywne żeglowanie. Mimo padającego od czasu do czasu deszczu nikt nie narzekał na pogodę. Stawianie i zrzucanie żagli, manewry portowe, czy wchodzenie na maszty skutecznie rozgrzewały uczestników rejsów.

Po zejściu na ląd większość grup zwiedzała legendarny jacht "Opty" Leonida Teligi, na którym opłynął on samotnie świat dookoła jako pierwszy Polak w historii. Jednostkę można oglądać w Jacht Klubie Morskim Gryf w ramach projektu POZŻ realizowanego z okazji Roku Teligi. Przebieg historycznego rejsu słynnego żeglarza uczestnicy projektu mogli poznać z pokazywanego im filmu dokumentalnego.

O tym jakie wrażenie wywarły na uczestnikach akcji "Pomorze na morze" jego atrakcje przeczytać można w księdze pamiątkowej projektu. I tak np. mali żeglarze z Chojnic dopytywali się czy w przyszłym roku też będą mogli popłynąć "Zawiszą Czarnym". Uczniowie Zespołu Szkół z Tuchlina byli pod wrażeniem osobowości Leonida Teligi. Stwierdzili nawet, że "człowiek i morze mogą tworzyć trudny, ale niezwykle wartościowy związek". Zaś klasa I D z Pierwszego Liceum Ogólnokształcącego w Pucku dziękowała za możliwość (ekstremalnego jak dla nich doświadczenia) wejścia na maszty "Zawiszy Czarnego".

Wydarzeniem "Pomorza na morza" było mianowanie pani Aleksandry Emche na kapitana "Zawiszy Czarnego", które nastąpiło w sobotę 14 września o godz. 8 na pokładzie żaglowca. W jej pierwszym rejsie uczestniczył jeszcze kapitan Andrzej Kałamaja, ale już kolejne były prowadzone przez nią samodzielnie. Tak się złożyło, że akurat w tym rejsie udział wzięły harcerki z 40 Drużyny Harcerek ZHR Potok z Gdyni. Było więc i żeglarsko, i harcersko, i kobieco.

W tej edycji projektu uczestniczyli: Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17 Gdańsk Oliwa, Gimnazja nr 1 i 2 w Chojnicach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnicach, Zespół Szkół Sportowych z Człuchowa, Zespół Szkół z Kamienicy Królewskiej, Zespół Szkół z Gowidlina, Szkoła Podstawowa z Łyśniewa, Szkoła Podstawowa z Puzdrowa, Szkoła Podstawowa z Jelonka, Gimnazjum z Sierakowic, Zespół Szkół z Tuchlina, Szkoła Podstawowa z Lisich Jam, Szkoła Podstawowa z Sierakowic, Szkoła Podstawowa z Załakowa, Szkoła Podstawowa z Mojusza, Gimnazjum Sportowe z Nowego Dworu Gdańskiego, Parafialna Szkoła Podstawowa z Żukowa, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach, 40 Gdyńska Drużyna Harcerek ZHR "Potok", Szkoła Podstawowa z Jastarni, Gimnazjum z Jastarni, Liceum Publiczne z Pucka, Szkoła Podstawowa z Pucka, Gimnazjum Publiczne z Pucka oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym z Gdyni.

Projekt "Pomorze na morze" zorganizowany został przy wsparciu Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, Starostwa Powiatowego w Człuchowie, Urzędu Miasta Jastarni, Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim, Urzędu Miasta w Pucku i Urzędu Gminy w Sierakowicach.

W obu odsłonach akcji "Pomorza na morze" (pierwsza odbyła się w czercu podczas Święta Morza) wzięło udział prawie 1,1 tysiąca osób.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956