TYP: a1

36 Polaków na starcie Pucharu Księżniczki Zofii

poniedziałek, 1 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Aż 36 polskich żeglarzy rozpocznie w poniedziałek 1 kwietnia rywalizację w Pucharze Księżniczki Zofii, zaliczanym do żeglarskiego Pucharu Europy klas olimpijskich. Na starcie regat rozgrywanych w Palma de Mallorca stanie 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigać się będą w 10 klasach.



W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 50. edycja prestiżowych regat na hiszpańskiej Majorce. Puchar Księżniczki Zofii co roku gromadzi ogromną liczbę żeglarzy z całego świata. Nie da się ukryć, że warunki do ścigania są tam zazwyczaj znakomite, duża zatoka, ciepłe powietrze o tej porze roku i często dobre warunki wietrzne. Regaty potrwają do soboty 6 kwietnia.

Do udziału w tegorocznych zawodach zgłosiło 36 reprezentantów Polski. Aż cztery nasze załogi zobaczymy w klasie 49er, a wśród nich aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) oraz czwarta ekipa mistrzostw Starego Kontynentu Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Ponadto o jak najlepsze pozycje powalczą dwa młode duety - Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia) oraz Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS AQUA Włocławek/TKZ Toruń). Warto wspomnieć, że do rywalizacji wracają multimedaliści mistrzowskich imprez, Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke, którzy po wygraniu igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, wzięli udział w ostatniej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race.

W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX o kolejny dobry występ postarają się Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), a także siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn).


W klasie 470 kobiet wystartują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Z kolei wśród mężczyzn do rywalizacji przystąpią Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn) oraz Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), którzy są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa.

 

Pięciu Polaków ścigać się będzie w klasie Finn, na czele z ośmiokrotnym mistrzem Polski Piotrem Kulą (GKŻ Gdańsk. Stawkę naszych kadrowiczów uzupełniają Krzysztof Stromski (YC Rewa), Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice), Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice) oraz Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa).

W klasie Laser Standard do rywalizacji w Hiszpanii przystąpią dwie nasze najlepsze zawodniczki, Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). W męskim Laserze Standardzie ścigać się będzie aż siedmiu Polaków: Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz, Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin), Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa), Jakub Marciniak (JKW Poznań), Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) i Kacper Błaszczyk (TS Kuźnia Rybnik).


Na wodach u wybrzeży Hiszpanii pojawią się również nasi zawodnicy pływający na dwuosobowych katamaranach klasy Nacra 17. Obie załogi, Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska oraz Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, są zawodnikami klubu UKS Navigo Sopot.

Tym razem na starcie zabraknie naszych windsurferów z klasy RS:X, którzy skupiają się głównie na przygotowaniach do mistrzostw Europy, które odbędą się w tym samym miejscu w dniach 7-13 kwietnia. Z tego samego powodu z udziału w Pucharze Księżniczki Zofii zrezygnowała cała światowa czołówka deskarzy. Zarówno kobiety jak i mężczyźni zdobyli kwalifikacje olimpijskie dla Polski podczas zeszłorocznych mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Jednak pozostała jeszcze kwestia imiennych kwalifikacji na igrzyska w Tokio i walka o te przepustki rozpocznie się właśnie od mistrzostw Europy.

Tagi: regaty, Puchar Księżnej Zofii
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932