TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Balaton - węgierskie morze

sobota, 21 kwietnia 2018
Monika Frenkiel

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to najpopularniejsze miejsce letnich wizyt Polaków. Bo, umówmy się – jedno z nielicznych ciepłych rejonów dostępnych dla mieszkańca PRL. Nad Balatonem spotykali się przedstawiciele obu stron żelaznej kurtyny. A dziś? Dziś o tym pięknym jeziorze zdaje się, całkiem zapomnieliśmy.

[t][/t] [s]Fot. Nobli, Wikipedia[/s]

Zachłystujemy się Chorwacją, Grecją i Sycylią a tymczasem Węgry i Balaton stanowią dla nich ciekawą alternatywę. Jezioro – największe w Europie, nazywane też „węgierskim morzem” daje możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych a okolica na dodatek słynie ze świetnej kuchni, dobrego wina i przyjaznego klimatu. No i umówmy się – Węgry cenowo są nam znacznie bardziej przyjazne, bowiem w czasach, kiedy przyjeżdżają tu głównie Węgrzy, ceny dostosowane są do ich portfeli.

Nad Balatonem każdy znajdzie cos dla siebie. Rodziny z małymi dziećmi   ucieszą się z rozległych płycizn na południowym wybrzeżu, gdzie woda latem nagrzewa się do temperatury powyżej 23 stopni Celsjusza. Z kolein północna część jest głębsza a brzeg bardziej stromy, częściej też wieje silny wiatr, same okolice są też bardziej górzyste. Tę część powinni wybrać smakosze win, bowiem tutejsze wzgórza obfitują w winnice. Więcej jest tutaj także muzeów, ruin zamków oraz innych ciekawych miejsc, przeznaczonych dla turystów, którzy są bardziej nastawieni na zwiedzanie niż ciągłe kąpiele w wodzie (warto np. zobaczyć Półwysep Tihany i słynne winne wzgórze Badacsony).

 

Największą miejscowością wypoczynkową Balatonu jest Siofok, które nazywane jest stolicą Balatonu. Kurort ciągnie się 17 km wzdłuż brzegu i tętni życiem, także w nocy. Spragnieni ciszy raczej nie mają tu czego szukać - chyba, że wybiorą się do pobliskiego rezerwatu przyrody Torek. Z kolei najstarszym miastem w okolicach jeziora jest Keszthely, z Niezwykłym Pałacem, w którym obecnie znajduje się muzeum, najpiękniejszym zabytkiem regionu balatońskiego.

Kilka kilometrów od Keszthely znajduje się jedno z najsłynniejszych źródeł termalnych tego regionu. Jest to rodzaj gejzera, którego krater tworzy jeziorko wypełnione ciepłą wodą o właściwościach leczniczych, nazwane Hewiz. Temperatura wody w gejzerze dochodzi do 38 stopni. Lekko siarkowa oraz radioaktywna woda, łącznie ze szlamem z dna jeziora, ma siłę leczniczą wspomagającą leczenie układu ruchu i chorób reumatycznych oraz dla osób z chorobami tarczycy czy układu pokarmowego. Według legendy rzymski senator Dubius razem z małżonką Dubią spacerowali nad brzegiem jeziora. Dubia, zgorzkniała i podstarzała kobieta, zaczęła narzekać na niezbyt przyjemny zapach unoszący się znad wody. Wściekły Dubius, mając już dość jej narzekań, wrzucił kobietę do wody. Gdy ta z niemałym trudem wydostała się na brzeg, najpierw poprzysięgła mu zemstę. Ale zaraz potem zauważyła, że czuje się lekko i… młodo. Dubia zaczęła codziennie kąpać się w jeziorze, ku radości męża stając się coraz piękniejszą. Niestety, zauważył to też o 20 lat od niej młodszy żołnierz, z którym Dubia spędziła resztę życia.

 

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Balatonie, podajemy kilka atrakcyjnych ofert czarterów. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 21.04.2018 do 28.04.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

 

Dufour 350
Data: 2018-05-21, 6 dni
Koje: 6 + 2
Kabiny: 3
1130 €
Rabat 10%
1017 €

Dufour 350
Data: 2018-06-09, 7 dni
Koje: 6 + 2
Kabiny: 3
2236 €
Rabat 10%
2012 €

Bavaria 37
Data: 2018-05-12, 7 dni
Koje: 6 + 1
Kabiny: 3
2054 €
Rabat 10%
1848 €

Bavaria 37
Data: 2018-09-08,  7 dni
Koje: 6 + 1
Kabiny: 3
2236 €
Rabat 10%
2012 €

Tagi: Balaton, jezioro, promocja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 April

Bruno Peyron na "Commodore Explorer" zakończył w Breście rejs dookoła świata z wynikiem 79 dni.
wtorek, 20 kwietnia 1993
Na rynku wydawczniczym ukazał się pierwszym numer magazynu "Yachting World".
piątek, 20 kwietnia 1894