TYP: a1

Wyjątkowo zimna woda w Bałtyku

poniedziałek, 15 sierpnia 2022
Z mediów

Polskie morze nigdy nie należało do ciepłych. W tym sezonie jednak temperatura wody w niektórych miejscach spadła nawet o 10 st. C i jest tak niska, że stanowi zagrożenie dla zdrowia – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że powietrze potrafi być naprawdę gorące. 

Zazwyczaj woda w Bałtyku na popularnych kąpieliskach wynosi ciut powyżej 20 stopni, zwłaszcza przy tak dobrej pogodzie, jaka utrzymuje się na północy Polski w ostatnich dniach. Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek rano w wielu miejscowościach woda miała ponad 20 st. C, w Pucku osiągnęła niemal 24 st. C, a na Helu, w Świnoujściu oraz Międzyzdrojach od 20 do 22 st. C. Tym bardziej zaskakuje, że w Kołobrzegu zanotowano tylko 13 st. C. Woda, mająca 12-15 st. C występuje również punktowo w środkowej i zachodniej części Mierzei Helskiej. Takie temperatury stanowią już zagrożenie dla zdrowia – no, chyba, że jest się morsem. 

Przyczyną takich różnic temperatur jest tzw. upwelling przybrzeżny, czyli  zjawisko polegające na podnoszeniu zimnych, głębinowych wód na powierzchnię w pobliżu brzegów. Co może zaskakujące, za upwelling odpowiada wiatr – nie musi być silny, ale powinien wiać wzdłuż brzegu. Taki rodzaj wiatru powoduje odpływanie od brzegu wody powierzchniowej i zastępowanie jej wodami z niższych warstw. W Polce za upwelling odpowiada głównie wiatr wiejący z wschodu, a właśnie z takim mamy do czynienia na Wybrzeżu od kilku dni. Według aktualnych prognoz pogody takie podmuchy będą się pojawiały nawet do piątku, więc jeśli spędzamy wakacje nad Bałtykiem, sprawdźmy temperaturę wody, zanim radośnie rzucimy się w fale. 

Tagi: Bałtyk, pogoda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932