TYP: a1

Wulkan sypie zielonymi

wtorek, 9 listopada 2021
Hanka Ciężadło

Od września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej La Palmie. Jak zwykle bywa w takich wypadkach, wydobywające się z krateru roztopione skały dokonały znacznych zniszczeń na wyspie – władze rozważały nawet jej zbombardowanie, by uczynić lawie ścieżkę do morza. Być może wulkan postanowił zrehabilitować się za demolkę – okazało się bowiem, że hojnie sypie kamieniami ozdobnymi i tworzy całkiem przyjemne miejscówki dla tubylców (oraz turystów). 

Wulkan daje, wulkan zabiera

Erupcja, zwłaszcza taka na większą skalę, to nie lada problem dla mieszkańców wyspy. Wypływająca z pięciu miejsc lawa niszczy im drogi, plantacje i właściwie wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Poza tym życie na aktywnym wulkanie jest, bądź co bądź, dość stresujące.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Cumbre Vieja nie tylko sieje spustoszenie – potrafi też coś stworzyć – na przykład...samą wyspę. Warto pamiętać, że La Palma, podobnie jak inne Kanary, jest pochodzenia wulkanicznego.

Tym razem wulkan wygenerował jednak nową plażę. Powstała ona z pierwszego rozlanego podczas tegorocznej erupcji jeziora lawy. Ma szerokość około 800 metrów, sięga 500 m w głąb oceanu, a miejscami jest nawet piaszczysta (a to na Kanarach wcale nie jest standardem). Kiedy wulkan już się uspokoi, będzie całkiem przyjemną miejscówką na rozłożenie kocyka i oddanie się plażingowi.

Zielone kamienie

Nowa plaża to jednak dopiero początek. Naukowcy badający tak zwany materiał piroklastyczny - czyli to, co wyrzucił Cumbre Vieja - znaleźli też na La Palmie spore ilości oliwinów. Są to piękne kamienie ozdobne (niektórzy mówią półszlachetne, ale nie powtarzajcie tego określenia przy geologach, bo bardzo się denerwują) zwykle występujące pod ziemią.

Oliwiny wyglądają niezwykle efektownie: mogą przyjmować różne odcienie, ale niemal zawsze oscylują w okolicy zieleni. Już w stanie surowym robią niemałe wrażenie, a po obróbce nabierają jeszcze szlachetności. Często oprawia się je w srebro lub złoto. To jednak nie wszystko - według wyznawców ezoteryki są one uznawane za kamienie bankierów, które w dodatku „przyciągają pieniądze”. Niestety, zbieranie oliwinów na La Palmie jest zabronione. I nici z wielkiej fortuny...

 

Tagi: wulkan, Hiszpania, la Palma, erupcja, oliwin, Wyspy Kanaryjskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June